Horní částí Hlavní třídy se po celé dva dny linula vůně ovoce a exotického koření. Není divu, konal se tam dýmkový festival. Půjčit si vodní dýmku bylo možné u několika stánků. A hloučků pokuřujících osob, soustředěných okolo na stolečku stojící vodní dýmky, byly desítky.

VIDEO Z PÁTEČNÍHO DĚNÍ NA FESTIVALU V ULICÍCH I

Zdroj: Januszek Tomáš

Kultura kouření vodní dýmky pochází z Orientu a pevně už zakotvila i v Evropě. Její fanoušci se dokonce o víkendu v Ostravě utkali v Hookah Battle 2023. Každý soutěžící ze šesti zúčastněných týmů měl za úkol představit směs, kterou namíchal a pochlubit se pokud možno netradičním designem své vodní dýpodnikumky. Porota složená z odborníků z Česka, Slovenska, Polska, Řecka nebo Bulharska jejich kreativitu a výkon na pódiu hodnotila.

Art & Life Festival v ulicích, 30. června 2023, Ostrava-Poruba.
VIDEO: Ostrava se dočkala, ulice v Porubě zaplnily davy lidí. Zábava jede naplno

Rusko-slovenská parta z Trnavy představila vodní dýmku ve stylu Tádž Mahal a ke kouření připravili masala chai. „Směs, kterou jsme přivezli do Ostravy, jsme vymýšleli společně. Ovšem, ten, kdo ji skutečně dokázal namíchat a připravit, byl náš šéf Alexander Aturov,“ prozradil hookah master Daniel Soshnikov.

Art & Life - Festival v ulicích v ostravské městské části Poruba, červen 2023.
Kubánské rytmy i německý jazz. V ostravských ulicích se bude tančit

Základem směsi masala chai je černý sypaný čaj, mléko, koření, například muškátový oříšek, skořice a med. „Jak to chutná? Těžko popsat, musíte to vyzkoušet,“ říká hookah přeborník z Smoking hookah v Trnavě.

O zákazníky údajně podnik nemá nouzi. Nejoblíbenější směsí jsou prý u nich momentálně tropické příchutě. „Přes zimu zákazníci volí sladší, dezertnější a příjemnější chutě. Připravit se ale dají směsi s nejrůznějšími příchutěmi od jablka po slaninu," usmívá se slovenský hookah mistr Daniel.

VIDEO Z PÁTEČNÍHO DĚNÍ NA FESTIVALU V ULICÍCH II

Zdroj: Januszek Tomáš