„Projíždějící hlídku zastavil muž, který strážníkům řekl, že nedaleko leží na zemi mladá žena a potřebuje pomoc,“ popsal situaci mluvčí ostravských strážníků Jindřich Machů. Dotyčná nereagovala na žádné podněty a nedýchala. Nepřímou srdeční masáž jí už poskytovala další žena. Strážníci ji vystřídali a pokračovali v oživování.

„Hlídka měla k dispozici i automatický defibrilátor. Vzhledem k tomu, že nebyl doporučen výboj, strážníci se v nepřímé srdeční masáži střídali až do příjezdu zdravotníků. Ty přivolala další svědkyně události,“ doplnil Machů.

Záchranné práce a situace na místě po výbuchu v panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm, únor 2013..
Tragické výbuchy a požáry zloby v MS kraji. U soudu skončil jediný z pachatelů

Mladou ženu s obnovenými životními funkcemi pak záchranáři převezli do Městské nemocnice Ostrava.

V letošním roce jde již o třetí případ, kdy ostravští strážníci poskytovali nepřímou srdeční masáž osobám, kterým se přímo na ulici zastavilo srdce.

V březnu pomohli mladému muži, který na zastávce v Moravské Ostravě upadal do bezvědomí, špatně dýchal. „Strážníci po tomto zjištění ihned započali s nepřímou masáží srdce, ve které se společně střídali po dobu devíti minut, kdy se na místo dostavili přivolaní zdravotníci.

Zloděj si chtěl přilepšit krádeží v obchodě. Má smůlu.
Napadení ochranky v Ostravě: drzý zloděj kradl v prodejně, utéct ale nestačil

V nepřímé masáži se poté ještě střídali se zakročujícími zdravotníky. Mladý muž byl přepraven do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě,“ řekl Machů. V únoru hlídka strážníků-kynologů provedla úspěšně nepřímou masáž srdce osmašedesátileté ženě, která prodělala zástavu srdce na ulici v Ostravě-Fifejdách.