Od revoluce ubyly na území Ostravy desítky fotbalových hřišť a sportovních areálů. Někde stojí aquapark (Zábřeh; dříve areál Nové huti) nebo obchodní centrum (Jeremenko; dříve areál Baníku), jinde je parkoviště (sportovní centrum Ridera; dříve areál Vítkovic).

Ve třetím největším městě v republice, kde v mládežnických týmech Baníku vyrostli vítězové Ligy mistrů Marek Jankulovski a Milan Baroš, se podle všeho konečně podařilo situaci změnit a začíná se blýskat na lepší časy.

Nevznikne sice, jak je to už řadu let běžné v zahraničí, velké fotbalové centrum s desítkou hracích ploch, ale několik menších.

BAZALY

Místo domovského stánku na Bazalech vznikne (za 220 milionů korun bez DPH) městské tréninkové centrum se zázemím (3,5 hřiště, z toho jedno s umělým povrchem), kde by měl sídlit především prvoligový klub Baníku Ostrava.

O tuto investici se podělí město Ostrava a Moravskoslezský kraj.

Projekt má i své kritiky, kteří poukazují na to, že za vynaložené peníze mohlo vyrůst nové tréninkové centrum na zelené louce a mohlo mít daleko více hracích ploch.

Zdroj: Deník
*pro zvětšení infografiky na ni klikněte

To ostatně připustil i primátor Ostravy Tomáš Macura. „Zvažovali jsme také možnost stavby tréninkového centra na zelené louce. Nedokázali jsme však vytipovat vhodnou lokalitu, která by nejen s ohledem na výkup pozemku a vybudování infrastruktury vyšla levněji,“ řekl při sepsání memoranda o výstavbě centra Tomáš Macura.

PRIVÁTNÍ FINANCE

Majitel Baníku Václav Brabec.Zdroj: Deník/Pavel SonnekZásadní změnou je, že se na výstavbě hřišť nebudou nově finančně podílet jen město Ostrava, respektive Moravskoslezský kraj, ale také současný majitel fotbalového klubu Baník Ostrava Václav Brabec (na snímku vpravo).

„Zlepšení fotbalové infrastruktury ve městě byl jeden z hlavních bodů, které jsem si po koupi Baníku před dvěma roky stanovil,“ vysvětluje Václav Brabec. Právě on stojí za vznikem neziskové organizace Ostravská sportovní, která z privátních peněz na dalších místech vylepší fotbalovou infrastrukturu ve městě.

Investice do spolku by se měla podle Václava Brabce v příštích letech vyšplhat až k částce 150 milionů korun. První projekty se už realizují.

Rozsáhlou rekonstrukcí z privátních financí prochází areál u ZŠ J. Šoupala, kde sídlí mládežnická akademie Baníku Ostrava.

„Šoupalka je důležitým místem pro výchovu mladých fotbalistů. Od roku 1989 zde vyrostlo mnoho slavných hráčů v čele s Barošem a Svěrkošem. Škola však má omezené finanční prostředky, které by mohla investovat do rozvoje fotbalové infrastruktury. Proto jsme si sportovní areál od školy pronajali a pustili se do jeho modernizace,“ řekl Brabec.

Už v průběhu roku došlo ke kompletní rekonstrukci přírodního hřiště a nyní se dokončuje výstavba plnohodnotného hřiště s umělou trávou a osvětlením. Na jaře se pak bude revitalizovat zbytek areálu.

Vznik spolku je podle majitele Baníku logický krok. Podle nového občanského zákoníku má statut zapsaného spolku. Právě ony v nové právní úpravě nahrazují občanská sdružení, která historicky sportovní organizace zaštiťovala.

„Spolek Ostravská sportovní vznikl pro všechny malé i velké fotbalové kluby ve městě. Je to otevřená nezisková organizace, která vybuduje v Ostravě s pomocí privátních peněz nové kvalitní hrací plochy, na kterých budou moci hrát týmy ze všech klubů ve městě,“ zdůraznil Brabec s tím, že v této chvíli vznikl spolek v souladu s právními předpisy iniciován skupinou fyzických osob.

„V následujících měsících by se členy spolku měly stát Akademie FC Baník Ostrava, MFK Vítkovice, TJ Sokol Hrabůvka a další kluby ve městě, které o to budou mít zájem,“ řekl Václav Brabec.

SPORTOVNÍ AREÁL VISTA

Velké plány jsou i s areálem Vista, který právě Ostravská sportovní v minulých dnech odkoupila od městského obvodu Ostrava-Jih. Tam vzniknou tři úplně nová fotbalová hřiště (z toho dvě s umělým povrchem) a tenisové kurty.

„Vista bude plnohodnotným sportovním areálem moderního typu, který bude kromě sportu sloužit také široké sportovní veřejnosti. Do areálu by se měla postupně přesunout mládežnická Akademie Baníku a pro mladé fotbalisty by zde mělo být dvacet pokojů internátního typu a jídelna,“ popisuje nejbližší záměry spolku Ostravská sportovní jeho předseda Matouš Hába.

Vznik spolku Ostravská sportovní vítají nejen zástupci Baníku Ostrava. „Situace s nedostatkem hřišť pro nás byla tak zoufalá, že jsme byli nuceni úplně rozpustit žákovské týmy a dát naše mladé hráče na hostování. A to je tristní, uvědomíte-li si, že náš fotbalový oddíl má více než stoletou tradici a s fotbalem u nás začínal třeba takový ligový kanonýr, jako byl Petr Samec,“ uvedl Ivo Žídek z TJ Sokol Hrabůvka.

„Očekávám, že díky společnému členství ve spolku se navíc prohloubí i celková spolupráce velkých a malých oddílů. I to by mělo fotbalu ve městě pomoci,“ mínil Žídek.

Podobně se na situaci dívá i sekretář MFK Vítkovice Radovan Řehulka, který vede mládežnické týmy i v Polance nad Odrou. „Ve městě totiž zanikla spousta přírodních hracích ploch a na hřiště s umělou trávou se naši žáci dostanou maximálně jednou. Je neuvěřitelné, že musíme z Ostravy jezdit na umělku do Vratimova,“ dodal Řehulka.