Operační důstojník tísňové linky 158 přijal oznámení od mladé ženy, která sdělila, že jí měly tři neznámé osoby odcizit mobilní telefon a peněženku. Policisté z obvodního oddělení Ostrava-Přívoz okamžitě vyjeli na místo.

Následně jim 19letá dívka sdělila, že se kolem 2. hodiny ranní vracela ze zábavy, přičemž byla v tramvaji oslovena jedním mladíkem a dvěma dívkami. Ti chtěli půjčit mobilní telefon s tím, že si potřebují zjistit autobusový spoj. Vyhověla jim možná i z důvodu jejich přesily a telefon jim půjčila.

Petice za likvidaci heřmanické haldy, Ostrava, 26. 2. 2024
Petice za likvidaci heřmanické haldy má už 6 tisíc podpisů. Kde ji lze podepsat?

Jakmile si řekla o jeho navrácení, mladík jí ignoroval. Tři neznámí pak z tramvaje vystoupili, poškozená tedy šla za nimi a opakovaně se domáhala navrácení telefonu. Marně. Naopak to byl mladík, kdo chtěl po ženě PIN, ten mu ale odmítla sdělit. Skupinka tak reagovala agresivně a slečnu slovně i fyzicky napadli. Následovalo prohledání dívky, načež jí odcizili peněženku s doklady i platební kartu. Mobilní telefon poškozené nakonec vrátili a z místa utekli.

„Díky okamžitému oznámení, ne až další den, bylo operačním důstojníkem přes otevřený kanál vyhlášeno pátrání o pohybu třech podezřelých osob. Na místo vyjely policejní hlídky, které propátrávaly okolí. Díky popisu podezřelých osob netrvalo dlouho a trojice byla zadržena. Ukázalo se, že zadržený 15letý mladík je v celostátním pátrání a pro kriminalisty nebyl neznámou osobou,“ informovala mluvčí policie Eva Michalíková.

Archiv města Ostravy vydal Ostravské kalendárium 2023.
FOTOGALERIE: Archiv města Ostravy vydal Ostravské kalendárium 2023

V hledáčku byl již u kriminalistů z Ostravy-Přívozu, kteří měli nastřádané neprůstřelné důkazy k jeho dalším loupežím. Jak se nakonec ukázalo, během několika dnů spáchal hned tři. Ve všech případech měly být jeho cílem právě mobilní telefony či peníze a vše probíhalo jako přes kopírák. „Nejdříve byli poškození osloveni, zda u sebe nemají nějaké finance či telefony. Jakmile řekli, že ne, měl se jich zmocnit pod pohrůžkou násilí,“ přiblížila Michalíková.

Komisař 7. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil trestní stíhání 15letého mladíka a obvinil ho ze spáchání provinění loupeže a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Ke svému jednání se mladistvý přiznal. V současné době je stíhán vazebně, v případě odsouzení mu hrozí až pětileté vězení. Ve všech třech případech měl vždy spolupachatele, se kterými je trestní stíhání vedeno samostatně.