Jeden z nich si všiml těla u dna bazénu. Jelikož zaregistroval pohyb ruky, nabyl dojmu, že se dotyčný potápí. Netušil, že z plavce, kterého zřejmě postihly zdravotní komplikace, v té chvíli vyprchává život. Pohyb ruky navozující dojem potápění způsobovala blízká tryska.

Dále ho sledoval

Muž mohl klidně odejít, přesto postavě ve vodě dále věnoval pozornost. Připadalo mu zvláštní, že pod vodou vydrží tak dlouho. V obavách proto skočil za ním do vody. V tu chvíli zjistil, že se topí a okamžitě ho začal vytahovat na břeh. Během okamžiku mu přišli na pomoc další dva muži, shodou okolností policista a strážník.

Chuligáni fotbalového klubu FC Baník Ostrava.
Baníkovští chuligáni řádili za hranicemi. Taková rvačka tu dlouho nebyla

„Zde se ukázala profesionalita a ani vteřina zaváhání. Na břehu dali mladíka, který nejevil známky života, do stabilizované polohy a okamžitě začali s oživováním. K tomu se také přidal i jeden z plavčíků a další zavolal záchrannou službu. Muži se mezi sebou střídali v masáži srdce a umělém dýchání. To trvalo zhruba deset minut, kdy se podařilo mladíkovy životní funkce ještě před příjezdem záchranářů obnovit,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie s tím, že k dramatické události došlo 23. března kolem půl třetí odpoledne.

Ocenění za záchranu

Tento týden v úterý se všichni zachránci setkali na ostravském magistrátu, kde převzali ocenění z rukou primátora Ostravy Jana Dohnala, ředitele ostravské policie Antonína Řezníčka a ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka.

Oceněnými byli „civilista“ Vladimír Tomčák, policista Tomáš Zevel a strážník Městské policie Ostrava Petr Komoň.

„Jsem rád, že právě kolega Tomáš Zevel slouží v řadách ostravských policistů. Svým jednáním dokázal profesionalitu. Neváhal poskytnout první pomoc a podílet se na záchraně života mladého muže. Jsem na Tomáše hrdý. Může být vzorem nejen pro naše kolegy,“ uvedl Antonín Řezníček.

Pomůžete je policistům dopadnout? Agresor a zlodějka z ostravské tramvaje.
Brutální napadení v tramvaji, pak okradení. Možná agresory poznáte

Slova uznání zazněla i z úst ředitele městské policie. „Jsem hrdý na našeho strážníka Petra Komoně, který společně s dalšími dvěma zachránci pomohl tonoucímu mladíkovi. Jsem přesvědčen, že tímto krokem naplnil své poslání strážníka. Cením si jej o to víc, že tak učinil mimo službu v době svého volna,“ uvedl Miroslav Plaček.

Všem třem zachráncům se dostalo i poděkování od rodiny mladíka: „Opravdu z celého srdce děkujeme, že jste nám zachránili syna. Nikdy vám to nezapomeneme,“ uvedli rodinní příslušníci.

Student je již v pořádku. „Opět si užívá běžného života. Nebýt však těchto hrdinů, mohl jeho život v tak mladém věku zbytečně vyhasnout,“ uzavřela Eva Michalíková.