Na zastávkách tramvají, trolejbusů a autobusů v Ostravě přibude více než 72 elektronických informačních tabulí. Ty budou cestující informovat o aktuálním stavu dopravy a výlukách. Umístění tabulí, které jsou součástí projektu inteligentního řízení dopravy ve městě, by mělo být hotové na podzim.

Inteligentní řízení dopravy

„Lidé získají lepší přehled o spojích. Tabule na zastávkách umí zobrazovat také informace o aktuálním stavu dopravy, což je velká výhoda, pokud je hustý provoz, nebo při výlukách. Tyto funkce tabulí jsou ale v případě Ostravy podmíněné dokončením návazných projektů a u příměstských zastávek domluvou s dopravci," popsala výhody projektu Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, který rozhoduje o přidělení evropských dotací na rozvoj Moravskoslezského kraje.

Elektronické tabule
v kraji
Elektronické informátory vzniknou i v dalších obcích kraje. Ve 27 městech a obcích přibude 36 tabulí. Tři budou instalovány v Příboře, po dvou v Bílovci, Brušperku, Čeladné, Dětmarovicích, Hradci nad Moravicí, Rychvaldu a Vrbně pod Pradědem, po jedné v dalších 19 obcích. Tabule budou v blízkosti zastávek, nebo přímo v označnících zastávek. Dotace EU ve výši 4,8 milionu korun pokryje většinu výdajů projektu ve výši 6,9 milionu korun.

Ostravské tabule na zastávkách jsou jednou z částí projektu inteligentního řízení dopravy ve městě. Souvisí s odbavovacím a palubním systémem ve vozidlech MHD, pořízením řadičů na křižovatkách a vybavením centra řízení dopravy.

„Původně celistvý projekt město kvůli problémům s výběrem dodavatele rozdělilo do tří částí, které soutěží zvlášť. Tabule na zastávkách mají stát 35,6 milionu korun, dotace pokryje až 85 procent výdajů do výše 30,1 milionu korun," přiblížil mluvčí regionální rady Michal Sobek.

Plusy projektu

Podle mluvčí ostravského magistrátu je však projekt rozdělen na čtyři samostatné celky a i cena pořízení tabulí se liší.

„Dva z projektů už realizuje Dopravní podnik Ostrava, palubní počítače a odbavovací systémy ve vozidlech. Další dva řeší odbor dopravy Magistrátu města Ostravy. Jedním z nich jsou i Inteligentní zastávky v celkovém objemu 14 milionů korun, ne 35 milionů, jak uvádí Regionální rada Moravskoslezsko," vysvětlila Andrea Vojkovská a dodala, že město právě soutěží čtvrtý projekt, Podporu veřejné dopravy, čítající výměnu řadičů v křižovatkách, instalaci detektorů a zřízení dopravní dohledové ústředny.

„Cestujícím to přinese podstatné zkvalitnění fungování městské hromadné dopravy, zejména preference na křižovatkách hlavně u závislé tramvajové trakce, a tím i zrychlení veřejné dopravy. Zlepší se odbavování cestujících ve vozidlech městské hromadné dopravy a dohled nad sítí dopravní infrastruktury s možností nastavení preferencí průjezdů křižovatkami například pro složky integrovaného záchranného systému v krizových situacích," přiblížila dopodrobna mluvčí magistrátu plusy pramenící z projektů.

„Instalace tabulí má proběhnout ještě letos, konkrétní termíny jsou odvislé od výběru dodavatelů," dodal Michal Sobek a Andrea Vojkovská upřesnila: „Pokud půjde všechno podle plánu, ukončení je plánováno na podzim letošního roku."