Doprovázené četnými technickými problémy s hlasovacím zařízením i audio technikou, neustálým popichováním a v už tradičně napjaté atmosféře mezi opozicí a koalicí se neslo druhé mimořádné zasedání zastupitelů Moravské Ostravy a Přívozu, které reagovalo na demisi starostky Zuzany Ožanové z hnutí ANO. Ta žádost podala 8. listopadu s účinností od následujícího dne z důvodu zvolení poslankyní parlamentu a avizovanému záměru nekumulovat význačné funkce.

Poté, co si jednotlivé strany vytkly, proč o navrhovaném kandidátu na starostu nebyli informováni zastupitelé, kteří se zprávu dozvěděli z médií, se přešlo k samotné volbě. Opozice navrhla někdejší starostku Petru Bernfeldovou (Ostravak), koalice Petra Veselku (ANO). Zatímco pro Bernfeldovou hlasovalo devět zastupitelů, 11 proti a stejný počet se hlasování zdržel, po osmnáctero zmáčknutí zeleného tlačítka, osmero zmáčknutí červeného tlačítka a patero zdržení se hlasování si starostovský řetěz na krk nasadil Petr Veselka, pravá ruka odcházející starostky Zuzany Ožanové, které v poslanecké sněmovně dělá asistenta a z Ostravy tak ve volném čase bude po večerech činit nadále.

Nestahujte kalhoty, starosto!

„Je ve mně pro tuto funkci hodně velká pokora, takže děkuji, děkuji, děkuji,“ prohlásil po svém zvolení Petr Veselka, původní profesí lesník. Kam by chtěl centrální ostravský obvod směřovat? „V této nelehké době, kdy se vrací covid a je třeba si uvědomit, že funkci budu do voleb vykonávat zhruba deset měsíců, ode mě nečekejte žádnou revoluci a změny,“ objasnil Veselka, jenž hodlá navázat na práci koalice i samotné exstarostky Ožanové. Očekává také podporu místostarostů. Práci starosty je po útlumu své podnikatelské činnosti připraven vykonávat na sto procent. „A budu ji dělat tady v Ostravě, podotýkám!“ řekl důrazně, čímž reagoval na četné výtky vůči své předchůdkyni, nově jen radní a zastupitelce, které byla absence na radnici často vytýkána.

S konečnou volbou, navzdory jí předcházející nulové informovanosti o navrhovaném kandidátovi, byla spokojena také opozice. „Jsem rád za váš kultivovaný projev, který tady poslední tři roky nebyl zvykem, takže vaše kandidatura ve mně vzbuzuje dobrý dojem. Nestahujte však kalhoty slovy, že za 10 měsíců jsou volby, protože je možné, že ANO volby klidně vyhraje,“ vyzval jej k větší sebedůvěře Lukáš Semerák z Ostravaka.

Petr Veselka aneb Kdo je nový starosta centrální radnice?

Osmapadesátiletý Petr Veselka se narodil v Litomyšli, ale od roku 1993 bydlí na sídlišti Šalamoun a 30 let je obyvatelem Moravské Ostravy a Přívozu. „Jsem velkým patriotem obvodu a nikde jinde už nechci žít,“ tvrdí o sobě. V roce 2003 se vrátil ke své původní profesi v lesnictví, později se začal věnovat poradenství v oblasti chemické a mechanické ochrany lesa. Členem hnutí ANO je od roku 2013, vstupoval do něj ve chvíli, kdy z voleb odcházelo s výsledky 2,9 procenta hlasů. V minulém i tomto volebním období už byl zvolen zastupitelem města, v rámci obdobu si pak po roli opozičního zastupitele poslední tři roky vyzkoušel pozici neuvolněného radního.