Podle předsedy moravskoslezské organizace Tomáš Hanzel. Krajské předsednictvo navrhuje celostátnímu předsednictvu ČSSD odebrat licence 17 místním organizacím ČSSD v Ostravě. Ve městě jich působí 26.

"Krajské předsednictvo dospělo k závěru, že musíme vyřešit ostravskou organizaci ČSSD, která je dlouhodobě neúspěšná a nedokáže oslovit voličskou základnu," uvedl Hanzel.

Situaci nechtěl komentovat s tím, že se nejdříve musí vyřešit uvnitř strany. "Mohu ale potvrdit, že jsme dospěli k radikálnímu řešení," řekl. Podle něj nejde o rušení členství jednotlivým straníkům. "Jde o návrhy na zrušení licencí některých místních organizací. Jejich členové se mohou přihlásit jinam," řekl Hanzel.

Podle něj se to týká organizací, u kterých byl v minulosti velký pohyb členů a existuje podezření, že tam figurují černé duše. "Jde i o organizace, v nichž před komunálními volbami nahradili schopné komunální politiky a pak neuspěli. "Výsledek byl špatný. Lidé nám tak vyslali jasný signál a krajské předsednictvo to musí řešit. Chceme v krajských volbách uspět," uvedl.

Předsedkyně ostravské ČSSD Jana Vajdíková uvedla, že krajské předsednictvo navrhuje celostátnímu předsednictvu ČSSD odebrat licence 17 místním organizacím z 26.

"Toto rozhodnutí by se dotklo 293 členů a fakticky by znamenalo likvidaci ostravské sociální demokracie a jejich představitelů," uvedla. Dnes odpoledne se k tématu předsedové některých organizací vyjádří na tiskové konferenci.

Ostravská ČSSD se dlouhodobě potýkala s vnitřními spory i s problémy ve vztahu s krajským vedením. V listopadu 2016 sociální demokraté nejprve odvolali tehdejšího předsedu ostravské ČSSD Lumíra Palyzu.

Ústřední kontrolní komise strany ale v lednu 2017 vyhověla stížnosti zpochybňující konferenci, na níž byl Palyza odvolán, kvůli porušení stanov. Konference se musela opakovat v únoru 2017, kde byl Palyza odvolán znovu a novou předsedkyní se stala Vajdíková.

Krajský výkonný výbor pak navrhl přeregistraci a u vedení uspěl i s návrhem na vyškrtnutí Vajdíkové a poslance Adama Rykaly z kandidátky pro sněmovní volby. Kvůli přeregistraci byla strana dlouho bez vedení a musela volit nové. Vajdíková se potřetí stala předsedkyní v říjnu 2017.

Moravskoslezský kraj i samotná Ostrava byly dlouhá léta baštou sociálních demokratů. V minulosti zde pravidelně získávali vysoké funkce ve vedení měst i kraje. V roce 2012 zde ČSSD v krajských volbách získala 27,4 procenta a měla hejtmana. O čtyři roky později skončila v opozici s výsledkem 16,6. V parlamentních volbách v roce 2013 tu zvítězila se ziskem 26,38 procenta, v roce 2017 výsledek poklesl na 8,83 procenta hlasů. V letošních evropských volbách výsledek poklesl na 4,78 procenta.