VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moravskoslezská mysteria: Varující přízrak

Chrám Prozřetelnosti Boží v Šenově je nazýván Perlou Slezska. Je to skutečně ojedinělá rokoková stavba, která slouží věřícím již více než dvě a půl století. Nad její vcelku poklidnou historii se ale vznáší temný stín. V roce 1773 se v kostelních zdech odehrálo drama, které je dodnes zahaleno tajemstvím. Nad šlechtickou emporou se objevil přízrak bílé ruky.

25.12.2016
SDÍLEJ:

Obraz hraběnky Podstatské.Foto: Archiv

Podle legendy, kterou jsem často slýchával v dětství, kostel měl mít poněkud jinou podobu. Panovačná hraběnka si ale stěžovala, že sedláci příšerně páchnou po hnoji. Aby cestou na mši nemusela procházet mezi poddanými, trvala na přistavení samostatného schodiště, které by vedlo ze zámeckého parku rovnou do šlechtické lóže.

Architekt nebyl tím nápadem nadšený, ale musel vyhovět. Při jedné z bohoslužeb se na zdi nad hlavou hraběnky zjevila průzračná bíla ruka a s varovně vztyčeným prstem ukázala rovnou na ni. Šokovaná šlechtična dostala záchvat a ještě téhož dne zemřela. Pohřbena musela být nesmírně rychle, protože její tělo ihned po smrti začalo nesmírně páchnout po hnoji. Bílá ruka se ještě nějaký čas zjevovala vždy v den výročí hraběnčina tragického konce, aby připomínala hříšnost pýchy.

Je to jen legenda anebo se v tomto strašidelném příběhu skrývá ozvěna skutečné události? Kdo vlastně byla ona pyšná hraběnka? Existovala vůbec nebo je pouze symbolickým ztělesněním panovačné feudalky?
Šenov od roku 1549 patřil Jaroslavu Skrbenskému, pocházejícímu z rodu pánů z Hříště, kteří byli spříznění se samotnými Přemyslovci. První a jedinou hraběnkou, kterou se nám v genealogii Skrbenských podařilo objevit je Antonie Podstatská z Prusinovic, manželka Otty Skrbenského. Právě on dostavěl chrám po svém zesnulém otci Karlu Františkovi. V tomto ohledu pověst rozhodně nelže.

Obraz hraběnky Podstatské.Místní badatelé se ovšem nedovedou shodnut, jaká vlastně hraběnka Antonie byla. Šlo o panovačnou stvůru, jak se vypráví, nebo to byla jen pomluva?
Na jediném obrazu, který se dochoval je zpodobněna s miskou, trychtýřkem a zvonečkem Co tyto atributy znamenají?

Navíc je zřejmé, že okolnosti hraběnčiny smrti musely být přinejmenším podivné. Záznamy z té doby jsou z jakéhosi důvodu velmi nepřesné, jakoby měly úmyslně zakryt nějakou nepříjemnou okolnost. Antonie Skrbenská zemřela při mši 17. srpna roku 1773 ve věku 41 let. Podle zápisu v šenovské farnosti byla pohřbena vedle svého manžela Otty, ten ale v té době ještě prokazatelně žil a zemřel až o sedm let později. Podle jiné verze tělo bylo ihned převezeno do Hustopečí. Je to náznak toho, že skutečně zapáchalo a muselo být rychle odklizeno?
Farní matrika se dále zmiňuje o jakémsi hraběnčině nepříteli, který psal do mědi.

Kostel Prozřetelností Boží bývá nazýván Perlou Slezska.

Do kostelní zdi je skutečně vsazena měděná deska s pravděpodobně šifrovaným nápisem. Není známo, kdo a kdy ji vytvořil. Písmena jsou různě velká a jejich uspořádání naznačuje, že by mohlo jít o kryptogram. Možná právě proto se ani třem různým znalcům nepodařilo text přesně přeložit.

Zdá se, že hraběnka byla označena za hříšníci a pak spáchala jakýsi zavrženíhodný skutek. Podle jistých náznaků sama demonstrativně odešla ze života.
Všechna tato fakta naznačují, že smrt hraběnky Antonie už u jejich současníků musela vyvolat řadu dohadů anebo se kdosi záměrně pokoušel něco zatajit. Nač vlastně hraběnka zemřela? Co to byl za těžký hřích, kvůli kterému nesměla být pohřbena do posvátné půdy kostela? Spáchala sebevraždu? Nebo ji skutečně zabil strach z přízraku Bílé ruky?

POMSTA ARCHITEKTA?

Převeďme šenovskou legendu do strohé řeči faktů. Co se vlastně stalo?

Domýšlivá hraběnka se štítí blízkého kontaktu s vesničany, a proto nechává postavit kostel tak, aby se do šlechtické lože dalo vejít samostatným vchodem zvenčí. Posvátná architektura svatostánku je tak narušena. Potrestala tento bezohledný zásah samotná vyšší moc? Nebo někdo chtěl hraběnku vyděsit a zázrak vyrobil uměle?

Podezřelým může být jen architekt. Jeho jméno není známo. Jisté ale je, že tento obdivuhodný muž si přímo liboval v tajemnu a v šifrách. Na klenbě chrámu nechal zobrazit trojúhelník s okem jako známý symbol Prozřetelnosti Boží a k tomu umístil latinský nápis „Oculus Domini Prospiciena" což znamená „Oko Boží Prozřetelností".

Nápis, v němž u bylo podle tehdejšího zvyku psáno jako v, byl ve skutečnosti kryptogramem, v němž se skrývalo datum dobudování kostela. Pokud se za písmena, která byla poněkud větší, než ostatní dosadily jejich číselné hodnoty podle počítání římských číslic, součet činil 1764.

K TÉMATU

Přízrak bílé rukyA to nemusel byt jediný vtipný kousek tohoto architekta. K vyrobení zázraku se zářící bílou rukou mohl využít vlastnosti kostela. Délka chrámové lodě je situována podle osy východ - západ. Slunce vstupuje dovnitř několika mála průsvitnými místy v jinak neprůhledných, tmavými vitrážemi vyplněných oknech, mířících k jihu. Jeho světlo s přibývajícím dnem postupuje po severní stěně, na níž byla šlechtická lóže i východ do zámeckého parku.
Za jistých okolností tedy lze dosáhnout toho, aby úzký svazek slunečních paprsků v předem propočteném okamžiku ozářil a tak rozsvítil obraz bílé ruky, namalovaný na vybraném místě nad šlechtickou lóži barvou, která by byla schopná odrážet světlo. Ke stejnému jevu by pak za pěkného počasí docházelo každý rok, vždy když slunce zaujme stejnou polohu. Zjevení bílé ruky by ustalo až s nánosem nové malby nebo přestavbou.

Autor textu: ARNOŠT VAŠÍČEK

Labyrint záhadNachází se na našem území trosky plavidla mimozemšťanů? Jaké stopy zanechaly v Jeseníkách tajemné stvůry z hvězd? Byl hunský vůdce Attila pohřben na severu Moravy? Schyluje se k senzačnímu objevu jeho prokletého pokladu? Co ukryli Slované v tajné podzemní svatyni na Radhošti? Podaří se odhalit tajemství kamene smrti? Jsme obklopeni duchy a přízraky? ¨
Arnošt Vašíček ve své nové knize pátrá po největších záhadách u nás a pokouší se je rozluštit s pomocí odborníků i srovnáváním s podobně tajemnými případy ze světa. A jak je u tohoto autora obvyklé, i tentokrát nabízí čtenáři řadu překvapivých objevů a odvážných hypotéz.
www.mysteryfilm.cz.

Autor: Redakce

25.12.2016
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Management - Management Vedoucí 20 000 Kč

Vedoucí ostatních úředníků Vedoucí montáže. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopisy prosíme zasílat na e-mail: l.kubzova@vytahyostrava.cz, Nabízíme stravenky á 80 Kč, 25 dnů dovolené aj.. Pracoviště: Výtahy ostrava spol. s r.o. [1], Teslova, č.p. 873, 702 00 Ostrava 2. Informace: Ludmila Kubzová, +420 596 134 541.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 100 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální terénní pracovník/ce. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18100 kč, mzda max. 21870 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Kontakt: emailem, telefonicky PO-Pá 8-16:30 hod, osobně 8-16:30 hod. na ul. Bieblova 404/8, Ostrava, , , Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi - Tým Hnízdo, , " způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, zdravotní způsobilost , " kvalifikační předpoklady, " vzdělání podle § 109 a § 110 zákona č.108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění (vyšší odborné, vysokoškolské nebo absolvování akreditovaného kurzu v oboru sociální práce nebo v příbuzném směru - dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách) , " odborná způsobilost pro účely poskytování sociálně-právní ochrany pověřenými osobami podle § 49 a) zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, v platném znění , osobnostní předpoklady, " orientace v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění a v zákoně 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, v platném znění, základní orientace ve Standardech kvality sociálních služeb a osob pověřených k výkonu sociálně právní ochrany, dobré komunikační schopnosti, fyzická zdatnost pro práci v terénu, vysoké pracovní nasazení, flexibilita, schopnost týmové spolupráce, schopnost zvládat náročné životní situace spojené s výkonem povolání, Výhodou je:, " předchozí zkušenost s výkonem agendy pěstounské péče (doprovázející organizace), " předchozí zkušenost z přímé práce s klienty , " znalost problematiky ohrožených rodin, které se nachází v obtížené sociální situaci, Nabízíme:, " práci v romsko-neromském pracovním týmu , " osobní rozvoj, " možnost dalšího vzdělávání , Náplň práce:, " přímá práce s uživateli (poskytování odborného sociálního poradenství), " spolupráce s dalšími institucemi a organizacemi v rámci své práce , " vedení dokumentace práce zpracování a aktualizace standardů kvality sociálních služeb, " spolupráce na zajištění finančních prostředků , " analytická a koncepční činnost, podíl na propagaci služby, " depistážní činnost, mapování situace v prostředí , " opatření v oblasti prevence - osvětová a přednáškovou činnost , " aktivity ve prospěch vlastního profesního rozvoje, " spolupráce se studenty při výkonu odborné praxe , " metodické vedení a odborný dohled nad pracovníky v sociálních službách (terénní asistenty), zasílejte nebo osobně doručte na adresu tyto dokumenty: strukturovaný životopis, obálku označte heslem "Výběrové řízení - Hnízdo - Čiriklano Kher", Vzájemné soužití o.p.s., Bieblova 6, 702 00 Ostrava , nebo elektronicky: hnizdo@vzajemnesouziti.cz, , Uzávěrka přihlášek: 26.3.2018, , Benefity: vzdělávání. Pracoviště: Vzájemné soužití o.p.s., Bieblova, č.p. 404, 702 00 Ostrava 2. Informace: Radim Miklušák, +420 777 761 197.

Výroba - Výroba Seřizovači 95 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Operátor/ka CNC - soustruh. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Výstavní 2937/132a, Vítkovice, 703 00 Ostrava 3, V případě zájmu volejte na tel.607 093 721 nebo pište na e-mail: kocurovas@vanek-ostrava.cz, , Společnost zabývající se zakázkovým zpracováním plechů, kovových profilů a trubek přijme operátora CNC soustruhu., , Požadavky:, -Manuální zručnost, -Znalost čtení výrobní technické dokumentace a práce s měřidly, -Znalost správné volby nástrojů a volby řezných podmínek, -Orientace v programovacích systémech SINUMERIC a HEIDENHEIN výhodou , -Pečlivost, zodpovědnost, samostatnost, spolehlivost, , Nabízíme:, -Práce na HPP, ranní směna, -Možnost odborého růstu, , Náplň práce:, -Obsluha a seřizování CNC soustruhu, -Výroba dílců dle technologické výkresové dokumentace, -Průběžná kontrola kvality zhotovovaných dílců a požadovaného množství výrobků, -Manipulace s kovovými díly, ukládání a rozstřiďování na palety, označování průvodkami , -Přesčasy po domluvě, příspěvek na sportovní a kulturní aktivity, firemní akce.. Pracoviště: Jiří vaněk;, Výstavní, č.p. 2937, 703 00 Ostrava 3. Informace: Sylva Kocurová, +420 607 093 721.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 30 000 Kč

Specialisté v oblasti marketingu E-commerce obchodní specialista/tka. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Životopis a motivační dopis posílejte na adresu: prace@czechcooltrade.cz. Do předmětu zprávy uveďte název pozice. Pokud se neozveme do 14 dnů, vybrali jsme jiného kandidáta., , Náplň práce:, - Obchodní tvorba a implementace webových řešení, - Akvizice nových klientů, - Budování dlouhodobých vztahů s klienty, - Vyřizování poptávek, - Cestování v rámci ČR, - Příprava podkladů a následná prezentace, - Obhajoba nabídek, cen, smluv, , Nabízíme:, - Nadstandardní finanční ohodnocení již při nástupu;, - Zázemí stabilní a silné společnosti;, - Příspěvky na vzdělávání;, - Kvartální bonusy;, - 5 týdnů dovolené;, - Auto, notebook, telefon, - Pružná pracovní doba, - Benefitní kartu MultiSport, , Požadavky:, - Aktivní znalost prostřední obchodu B2B a B2C;, - Minimálně dvouletá zkušenost s prací v oblasti e-commerce;, - Znalost IT;, - NEpožadujeme cizojazyčné dovednosti a znalosti;, - Chuť pracovat., , Více podrobností Vám rádi sdělíme osobně.. Pracoviště: Czech cool trade s.r.o. - pobočka ostrava, Bílovecká, č.p. 483, 721 00 Ostrava 21. Informace: Pavel Dombek, .


Bohumil Páník, trenér Baníku.
8

Baník musí být silný, řekl po další porážce kouč Páník

Ilustrační foto.
9

Kalendářní zima končí, chladno bude dál

Vítkovice si v play-off ani neškrtly. "Kometa ukázala zkušenost," přiznal trenér

/FOTOGALERIE/ Čtyři zápasy, čtyři porážky a konečná! Hokejisté Vítkovic své účinkování v play-off nezvládli. Po domácích nezdarech prohráli i oba víkendové zápasy na ledě Komety Brno a sezona pro ně skončila. Na dovolenou je poslal úřadují mistr včera po vítězství 3:1, když si připsal desátou výhru ve vyřazovacích bojích po sobě. „Vzhledem k tomu, co jsme předváděli v základní části, jsme zklamaní,“ řekl trenér Vítkovic Jakub Petr.

Vodáci o víkendu vyrazili na řeku Odru. V mrazu ji otevřeli a sjeli

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vodácká sezona na Odře začala. V sobotu 17. března v pravé poledne odemkl Ivo Carbol v roli Poseidona řeku Odru a po chvíli již na ni vypluli první vodáci.

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Kácení zeleně lidi štve, novou výsadbu ale nezřídka přehlížejí

/FOTOGALERIE/ Zpola zrušená alej letitých topolů ve Finanční ulici, pokácené stromy v ulicích B. Martinů i Opavské a značky na kmenech v ulici Sokolovské, jež na dřevorubce čekají. Na to si obyvatelé Poruby stěžují úřadům.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT