Odstoupení Jana Krkošky z funkce hejtmana z důvodu odsouzení z úplatkářství lékařů v minulosti nespustí spirálu politických tahanic. Převrat na krajském úřadě se nekoná. V pátek ráno se na tom domluvili předsedové politických klubů koaličních stran Jakub Unucka (ODS+TOP 09), Lukáš Curylo KDU-ČSL) a Petr Kajnar (SOCDEM).

„Jsem připraven se toho na půl roku zhostit, než voliči znovu rozdají karty, a funkce hejtmana se ujmu. Pokud mohu být zajištěním stability v rozbouřených dobách, budu za to moc rád,“ vyjádřil se na tiskovém brífinku po jednání předsedů koaličních stran Josef Bělica (ANO). Partneři myšlenky na převrat půl roku před volbami neměli.

Hejtman Jan Krkoška, 19. března 2024, Krnov.
Jan Krkoška rezignoval na funkci hejtmana MS kraje a končí v hnutí ANO

„Přivítali jsme, že ANO nominovali Josefa Bělicu, rozhodnutí respektujeme a koaliční dohoda dál trvá. Máme v tomto volebním období projekty, které chceme dokončit nebo připravit pro následující období a změna by nedávala smysl,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo s tím, že Bělica je předsedou klubu ANO a byl u všech klíčových jednání.

„Návrh hnutí ANO na nové personální složení obsazení funkce hejtmana pro nás znamená, že budeme pokračovat v realizaci strategických projektů, jako jsou třeba EDEN nebo TPA - inovační centrum pro transformaci vzdělávání. A to je pro nás klíčové. Politikaření by nebylo rozumné a kraji by rozhodně neprospělo,“ řekl první náměstek hejtmana Jakub Unucka.

„Josef Bělica je zkušený politik, má zkušenosti z celostátní i komunální politiky a předpokládám, že funkci zastane dobře,“ přidal se krajský radní Petr Kajnar.

Dvoutýdenní hejtman Unucka, Bělicu posvětí zastupitelé v dubnu

„V rámci jednání jsme se dohodli, získal jsem nominaci od všech členů zastupitelského klubu ANO,“ potvrdil Bělica, že v rámci hnutí ANO jiný kandidát a nástupce Jana Krkošky nepřicházel v úvahu. Dokonce potvrdil, že byl na post hejtmana výslovně vyžádán přímo koaličními partnery.

Navrhované personální změny ve vedení kraje musí ještě schválit krajské zastupitelstvo, které je svoláno mimořádně na středu 3. dubna v 9 hodin. Do té doby funkci hejtmana oficiálně převezme Jakub Unucka coby první náměstek.

Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO).
Přizná se? Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška dnes stane před soudem

O budoucnosti v pozici primátora Havířova teprve rozhodne, poslanecký mandát si ponechá. „Konzultovali jsme tuto otázku, jestli všechny své funkce bude stíhat, a podal nám vysvětlení, že to je v pohodě,“ doplnil první náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Lídrem pro podzimní volby?

Bělica nejprve plánuje svou budoucnost v havířovském zastupitelstvu probrat s tamními partnery. „Havířovská místní organizace je připravena situaci řešit, budu se s nimi o tom bavit, zatím jsme o tom ale nejednali. Musím to prokonzultovat s nimi i s vedením v Praze, ale mám od všech podporu, abych se rozhodl,“ řekl v pořadí brzy třetí hejtman Moravskoslezského kraje za ANO.

Bude i lídrem kandiátky ANO pro podzimní krajské volby? „U nás v hnutí už proběhly primárky a mám nominaci z pěti oblastí ze šesti, abych byl do voleb lídrem. Vážím si toho, že jsem od členské základy tuto podporu získal, nicméně tuto sobotu máme sněm, kdy nominace bude buďto stvrzena, nebo ne. O pozici se ale budu ucházet,“ řekl Bělica k dlouhodobým hejtmanským ambicím.

Koláž, politici, Ostravsko.
Opozice žádá hlavu hejtmana Krkošky. Jak na úplatkářskou kauzu reagují partneři

Také počítá s tím, že ne všichni si jej za hejtmana přejí. „Je svobodné právo každého zastupitele vyjádřit svou vůli, byl bych moc rád, kdybych byl člověkem, který bude spojovat, kladu si tuto ambici, ale je jasné, že u některých kolegů budou převládat osobní negativní emoce,“ dodal.

Když měl přiblížit, co by měli lidé vědět o novém hejtmanovi, s nadsázkou řekl: „Je to kluk ze Šumbarku, má 190 centimetrů, tři děti a má 45 let.“ Jeho prioritou ve funkci bude rozpočtové určení daní, aby kraj nepřišel o 600 milionů korun. Volba Josefa Bělici hejtmanem Moravskoslezského kraje se uskuteční na zastupitelstvu 3. dubna v 9 hodin.

Odstoupivšímu hejtmanovi hrozilo až deset let

Z dřívějších prohlášení Jana Krkošky očekává, že se z politiky stáhne úplně, tedy i v rámci Krnova, jeho nástupcem na pozici krajského zastupitele má být novojičínský politik. „Jméno vám teď z hlavy neřeknu, omlouvám se, ale bude nás opět devatenáct.“

Jan Krkoška odstoupil z funkce hejtmana poté, co jej ve čtvrtek obvodní soud pro Prahu 2 uznal vinným z účasti na organizované zločinecké skupině, s tím sice Krkoška nesouhlasí, k uplácení lékařů farmaceutickými firmami se však přiznal. Soud mu udělil peněžitou pokutu ve výši 200 tisíc korun.

Hejtman Jan Krkoška bude u soudu stát na straně obžalovaných.
Hejtmana MS kraje Jana Krkošku z hnutí ANO čeká soud. Čelí závažné obžalobě

O obžalobě Krkošky z trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině informoval Deník exkluzivně v úterý. V letech 2009 až 2012 působil Krkoška ve společnosti Interchemia Praha, odkud měly putovat úplatky lékařům za to, že budou přednostně předepisovat léky konkrétních farmaceutických společností.

Celkem měly být předány úplatky za zhruba 12 milionů korun. Do kauzy je zapojeno na 200 lidí, případ několik let rozplétala a vyšetřovala Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem. Jan Krkoška patřil mezi poslední stíhané. Hrozilo mu až deset let vězení.

Josef Bělica

se narodil 16. července 1978 v Havířově. Od roku 2013 je členem hnutí ANO, dva roky nato byl zvolen předsedou krajské organizace hnutí v Moravskoslezském kraji. Funkci vykonává dosud.V zastupitelstvu kraje je od roku 2016.V listopadu 2018 byl po dvou letech ve funkci náměstka primátorky zvolen primátorem Havířova, o čtyři roky později funkci obhájil. V zastupitelstvu města je od roku 2014.Od podzimu 2017 je poslancem Poslanecké sněmovny PČR, své místo ve sněmovně obhájil v roce 2021. Je členem tamního výboru pro obranu a několika komisí.Studoval na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava.V roce 2001 získal bakalářský titul na fakultě strojní, v roce 2019 na hornicko-geologické fakultě získal titul inženýra. Vystudoval také Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Má také titul MBA.Do roku 2016 se živil jako podnikatel, zabýval se prodejem příslušenství pro notebooky, tablety a počítače. Je také několikanásobným mistrem České republiky v těžké váze v karate, deset let byl reprezentantem a na mistrovství Evropy skončil sedmý.Josef Bělica je ženatý, má tři děti a celý život žije v Havířově. Vyrůstal v Podlesí, nyní žije na Šumbarku. Právě na svůj původ je náležitě hrdý. Když se jej novináři zeptali, jak by se prezentoval voličům, kteří jej neznají, s nadsázkou řekl: „Je to kuk ze Šumbarku, má 190 centimetrů, tři děti a je mu 45 let.“ Ze své sportovní kariéry chce do politiky přenášet smysl pro fair play a týmovou práci.