"Zhruba 19 tisíc rychlotestů během dnešního dopoledne rozdělil Moravskoslezský kraj mezi 98 poskytovatelů sociálních pobytových služeb v regionu. Ve 120 zařízeních tak budou moci otestovat na koronavirus nejen všechny zaměstnance, jak nařídil ministr zdravotnictví, ale také klienty. K plošnému testování klientů se rozhodl Moravskoslezský kraj jako první v republice," uvedla mluvčí Moravskoslezského kraje Miroslava Chlebounová.

Ostrava-Svinov v čase, kdy je na území České republiky vyhlášen nouzový stav. Ilustrační foto, 28. března 2020.
Rychlík z Ostravy byl plný černých pasažérů. Proč máme platit? ptali se

Rychlotesty se během pátku stahovaly na krajský úřad v Ostravě z 9 odběrových míst, které v regionu odebírají vzorky. 

Odtud míří do domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem a domovů pro osoby se zdravotním postižením.

Plošně testovat zaměstnance i klienty budou moci také zařízení poskytující odlehčovací pobytové služby, Moravskoslezský kraj rychlotesty zásobuje i Centrum sociálních služeb v Hrabyni, jehož zřizovatelem je Ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Plošně testovat zaměstnance i klienty pobytových sociálních služeb v regionu jsme se rozhodli proto, že tato skupina lidí patří k nejohroženějším nákazou koronavirem a její šíření v hromadných zařízeních je velmi rychlé a nebezpečné. Důležité je nejen otestovat zaměstnance, kteří se o klienty starají, ale také seniory a zdravotně postižené lidi, kteří v domovech žijí. Ti mohou být totiž také bezpříznakovými přenašeči,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Dodal, že plošně testovat zaměstnance i klienty mohou zařízení ihned po obdržení testů. Formálně jim to nařídí v úterý po Velikonocích.

Prodej tradičních velikonočních doplňků Radoslav Šimon ani v časech koronavirové pandemie a omezujících opatření nevzdává.
Prodej karabáčů v Ostravě? Pomlázkový byznys je v háji, shodují se prodejci

„Většinou si pro testy přijížděli rovnou ředitelé těchto zařízení. S nadšením je přebírali, mají samozřejmě i obavy, zda se nákaza v jejich domovech neprojeví. Ale přesto, nebo právě proto chtějí začít s testováním ihned, aby zabránili případnému šíření viru,“ řekl náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil.

Upřesnil, že pomocí rychlotestů bude otestováno na přítomnost protilátek na koronavirus 8673 klientů pobytových sociálních služeb a 9711 zaměstnanců.

Ilustrační foto.
SOUHRN DNE: Moravskoslezský kraj: počet nakažených v pátek stoupl na 629

„Za 14 dnů testy zopakujeme. Rychlotestů je dostatek a počítáme s dalšími dodávkami. Na odběrových místech jich zůstalo ještě 18 tisíc pro ty lidi, kterým končí karanténa,“ dodal náměstek hejtmana Jiří Navrátil s tím, že kraj situaci koordinuje se zdravotnickou záchrannou službou a hygieniky.

„Pokud test ukáže přítomnost protilátek, zařízení vědí, jak mají dále postupovat. To znamená, kontaktovat hygienickou stanici, která nařídí klasický velký PCR test. Ke klientovi vyšle výjezdový odběrový tým, kterému už začala pomáhat i armáda, zaměstnanci se budou moci dopravit na odběrové místo vlastními auty,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jiří Navrátil.