Nastoupit první listopadový den s hladce oholenou tváří a po celý měsíc si pěstovat knír. 

NA CESTÁCH ŠLECHTÍ KNÍRAČE
Českou republiku křižuje v těchto dnech karavan, v němž si muži mohou nechat svůj vous zastřihnout nebo upravit.
„Po 17. hodině tady navíc míváme specialistu na urologii, se kterým mohou lidé konzultovat své zdraví," řekl Deníku promoční manažer Roman Buťa.
Karavan Movember v těchto dnech stojí před obchodním centrem Nová Karolina v Ostravě, kde bude do zítřka. Pak jede do Olomouce, Brna, Jihlavy a dalších šesti měst v republice.

To je základní pravidlo Movemberu, celosvětové akce, do které se každým rokem zapojují stovky tisíc mužů, aby upozornily na rakovinu varlat, prostaty a problémy mužského zdraví.

Symbol mužnosti

„Knír je odznak a symbol mužství. Chce to koule, aby si ho v dnešní době člověk nechal narůst a vyrazil mezi lidi. A o tom to je o soudržnosti mezi chlapy a mužské soutěživosti," řekl již dříve Deníku český ambasador Movemberu Petr Vančura.

Akce začala v České republice před šesti lety a každý rok je stále úspěšnější. O tom svědčí mimo jiné i rekordní počet známých osobností, které se letos do Movemberu zapojily. Patří mezi ně například Karel Gott, Michal Viewegh nebo Petr Čtvrtníček.

Movember ale není jen o pěstování vousaté parády pod nosem, ale také o vybírání finančních prostředků.

Na začátku

V České republice se ke včerejšímu dni vybralo přes 735 tisíc korun… a to je svátek „kníráčů" teprve na začátku. Peníze pak putují nadačnímu fondu Muži proti rakovině, který pomáhá konkrétním lidem s uroonkologickým onemocněním, poskytuje příspěvky na pořízení moderních přístrojů pro léčbu rakoviny a podporuje rozvoj všech metod prevence a léčby těchto chorob.

„Musím se přiznat, že letos jsem trochu podváděl, protože jsem nezačínal s hladce oholenou tváří, ale už jsem měl něco ‚vypěstované' s předstihem. Podle mě ale jde hlavně o šíření osvěty. Lidé v mém okolí se často ptají, co mě k takové dnes téměř bizarní ozdobě vedlo," řekl Miroslav Kuzdera.

Dodal, že zatím se mu povedlo vybrat asi dvě stě korun. „Je teprve začátek a doufám, že se mi do konce listopadu povede číslo ještě zdesetinásobit. Nejlépe se chlapi ukecávají v hospodě. Je správná a chlapská věc přispět, i kdyby to měla být jen symbolická částka," konstatoval třiadvacetiletý Ostravan.