Mozaika byla zhotovena v roce 1966 autorem, který se pod ní podepsal jako Míra.H. „Od tohoto data se prakticky datuje zahájení provozu centrálního hřbitova včetně slezskoostravského krematoria. Po více než čtyřiceti letech je tedy samozřejmě namístě tento sakrální výjev smutečních postav zrenovovat a upravit,“ zhodnotil starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř (ČSSD) s tím, že vlastní mozaika je zhotovena ze skleněného smaltu na ploše 5,60 krát 2,50 metru.

Městský obvod Slezská Ostrava, který má hřbitov ve správě, oslovil svého rodáka a občana Slezské Miroslava Grabovského, akademického malíře, aby se této práce ujal. Grabovský je znám tím, že mistrně dovede ošetřit i stará díla, například obrazy nebo rámy.

„Pan Grabovský po prvotním ohledání díla na místě zjistil, že řada jednotlivých dílů smaltů je buď nenávratně vypadnutá, či uvolněná. Mozaiku tedy bude muset nejdříve dokompletovat jednotlivými kousky smaltu, který si nechá vyrobit ve sklárně v Jablonci nad Nisou, a jednotlivé dílky pak bude na místě speciálními kleštěmi štípat a doplňovat. Poté bude muset celou mozaiku naimpregnovat, navoskovat, zafixovat a provést speciální úpravu takzvanou gamarou s pryskyřicí,“ upřesnil Maštalíř.

„Těch mozaik jsem už udělal hodně, proto jsem nabídku starosty Maštalíře přivítal. Přestože se samotnou prací začnu až na jaře, protože v zimě se to dělat nedá, nechal jsem už udělat ve sklárně jednotlivé dílky. Těch odstínů by mělo být minimálně dvaadvacet,“ řekl Grabovský a dodal, že zrekonstruovaná mozaika by měla být hotova zhruba v červnu příštího roku.

„Vydržet by měla nejméně dalších čtyřicet let,“ doplnil akademický malíř Grabovský, který je slezskoostravským patriotem, takže mozaiku opraví za takzvanou přátelskou cenu.