Mezinárodní tým architektů, geotechnických inženýrů a specialistů na zakládání výškových budov má splněno! Od letošního ledna se při sjezdu z Frýdlantských mostů k Foru Nová Karolina pohybovali nejrůznější specialisté, kteří pracovali s historickými daty i výsledky celkem deseti vrtů provedených do hloubky 12, 70 a 150 metrů.

Centrum nového Žižkova. Vizualizace.
PODÍVEJTE SE! Tohle umí architekti, kteří změní i věžák v centru Ostravy

Až při nejhlubších vrtech narazili na několik výrubů po bývalých dobývacích slojích, jelikož se nad nimi však nachází devadesátimetrová silná vrstva jílů a pískovce, stavbu to neohrozí. Odebrané vzorky vyhodnotili nejrůznější specialisté a závěrečné hodnocení odborného týmu specialistů z německé společnosti Bollinger – Grohmann a Baugrund Dresden v čele s Tomasem Meierem dalo projektu zelenou!

Na snímku vlevo náhrobek zavražděných manželů Muszańských. Jeden z aktérů, expolicista Jiří Bohdálek, se nyní snaží dostat na svobodu.
Podílel se na brutální vraždě manželů z Bohumína. Teď hledá díru v zákoně

„Ze závěrů všech zúčastněných odborníků vyplývá, že plánovanou stavbu je možné bezpečně založit a zakotvit v podloží. Rozhodující jsou geologické poměry v hloubce přibližně do 50 metrů. Prokázalo se, že jílová vrstva je dostatečně mocná a je podložena další silnou karbonskou vrstvou tvořenu převážně pískovcem a neogenními jíly. Prokázalo se také, že velikost ani stav bývalých důlních děl není pro budovu významný a lze zde bezpečně založit budovu až o výšce 200 metrů,“ okomentoval výsledky průzkumu architekt Jiří Soukup ze společnosti Studio Anarchitekt, který se podílí na přípravě projektu.

Centrum nového Žižkova. Vizualizace.
PODÍVEJTE SE! Tohle umí architekti, kteří změní i věžák v centru Ostravy

Založení mrakodrapu bude specifické – budovu až o čtyřech podzemních podlažích budou podpírat pilíře zapuštěné do hloubky asi padesát metrů.

„Získali jsme mnoho cenných informací pro finální dopracování podoby podzemní i nadzemní části stavby. Nyní můžeme dokončit architektonické a projekční práce a prezentovat budovu veřejnosti,“ popsal další kroky partner a zakladatel společnosti RT Torax Tomáš Häring. Projektanti se tak budou muset popasovat zejména s nutným částečným snížením budovy, z plánovaných 238 metrů by se měla snížit na nanejvýš dvě stě.