Dva ostravské mrakodrapy, dva odlišné případy. Jeden je zatím jen na papíře, druhý chátrá a čeká na rekonstrukci. O jednom hasiči jen četli v médiích, ke druhému se už vyjadřovali.

„Při rekonstrukci mrakodrapu nebudeme akceptovat žádné úlevy oproti aktuálně platným předpisům,“ upozorňuje ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) Vladimír Vlček.

close Panelový dům ve kterém v sobotu 8. srpna při požáru bytu v jedenáctém patře zahynulo 11 lidí, 9. srpna 2020 v Bohumíně. Šéf moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček na tiskové konferenci. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in Šéf moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček.

Zatímco o smýšleném mrakodrapu Ostrava Tower na Karolině toho hasiči ještě moc nevědí, v budově v Ostrčilově ulici jste jistě byli mnohokrát. Spolupracujete i s architekty?
HZS MSK již měl možnost se se stavebním záměrem objektu seznámit v rámci konzultace ke konceptu jeho zamýšlené rekonstrukce. Ve spolupráci s architektonickým studiem jsme řešili celkovou koncepci objektu, požární bezpečnost a de facto nastavovali pravidla proveditelnosti dané stavby z našeho pohledu.

Co se týče požadavků hasičů, bude nějak zohledněno to, že nejde o novostavbu, ale „jen“ masivní rekonstrukci staré budovy?
Ze stávajících konstrukcí budou zachovány pouze železobetonové sloupy a stropní konstrukce. Objekt se má zvýšit o jedno podlaží na celkový počet 23 nadzemních podlaží a výška objektu bude 67 metrů. Předpisy požární bezpečnosti staveb umožňují v určitých případech při rekonstrukci stávajících objektů s ohledem na jejich konstrukční a stavební řešení poplatné době jejich vzniku určité úlevy oproti požadavkům kladeným na nově realizované stavby.

Bude tomu tak i v tomto případě?
S ohledem na velké množství stavebních úprav, výšku objektu, fakt, že objekt bude sloužit k bydlení velkého množství osob i nově plánovanou vyhlídkovou kavárnu v posledním podlaží, bude HZS MSK přistupovat k objektu jako k novostavbě a nebude akceptovat žádné úlevy oproti aktuálně platným předpisům. Naopak naším cílem je, aby stavba splňovala i za několik let nejvyšší standardy požární bezpečnosti. Proto bude nutno využít i nejnovějších inženýrských postupů a odborných expertiz.

Co je největším problémem či nástrahou budovy ve vztahu k její zamýšlené rekonstrukci?
Pokud budeme mluvit konkrétně, zásadním nedostatkem požární bezpečnosti stávajícího objektu byly a jsou únikové a zásahové cesty. Stávající jedno centrální schodiště je zcela nedostačující. Tento nedostatek se nám povedlo eliminovat již na prvních konzultacích a řešení bylo nalezeno v přístavbě dalšího schodiště s nejvyšším požárním standardem a evakuačními a požárními výtahy. Na vizualizacích v návrzích stavby architektky Evy Jiřičné je možné si tohoto schodiště již všimnout.

Bude nutné kvůli případnému zásahu výrazněji upravovat okolí?
Úprava se bude muset dotknout přístupových komunikací k objektu a nástupních ploch pro požární techniku. Další požadavky na úpravu stavby a jejího okolí pak mohou ještě vyplynout z analýzy zdolávání požáru.