Společnost RT Torax na cestě za hledáním optimálního mrakodrapu pro Ostravu „vyhodila do vzduchu“ další balík peněz. Dorazily jí totiž detailní výsledky geologického posouzení podloží na pozemku zvaném Slza.

V první fázi se ukázalo nutné snížit stavbu o několik metrů, čehož investor využil i k přepracování celého návrhu a z dvouvěžové stavby se stala jednověžová, nyní se po detailním prozkoumání jílovitého podloží ukázalo, že stavba potřebuje naopak širší základnu a ještě mnohem znatelněji ubrat na výšce. To je zásadní zpráva týmu německých odborníků ve spolupráci se zástupci univerzity v Drážďanech.

Ulice 28. října v centru Ostravy, 19. dubna 2022.
Sedmdesát dnů do konce hazardu! V Ostravě zůstane jen hrstka kasin

„Toleranční rámec sesedání budovy činí podle geologického hodnocení a statických výpočtů sedm až devět centimetrů, přičemž výpočty a detailní analýzy mezinárodního týmu konstatovaly možný pokles budovy až o 16 centimetrů,“ tlumočil zastupitelům nemilou zprávu zástupce RT Torax Jindřich Vaněk.

Nový dodatek smlouvy?

Zastupitelé tak museli řešit, zda s investorem uzavřou nový dodatek smlouvy, v pořadí už druhý, kterým by získali další čas. V mezidobí by totiž vypršel termín, během něhož může město od smlouvy odstoupit a dořešit klíčové a dosud nevyjasněné otázky.

„Pak se nemůžeme divit, že se nám ve zbytku republiky smějí a říkají, že Ostrava je město vizualizací, když budeme mít už třetí vizualizaci jednoho a téhož,“ vytkl opoziční zastupitel Lukáš Semerák, který investora vyzval, jestli za osmiměsíční čas navíc nechce navýšit kupní cenu za pozemky nebo nabídnout městu něco jiného.

Setkání s hejtmanem Moravskoslezského kraje v Ostravě. Akce Deníku, kterou uspořádal 20. dubna 2022 v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích.
Hejtman Vondrák: Přítomnost naší armády v Mošnově vidím jako zásadní

„Věřte mi, že nikoho nemrzí nastalá skutečnost víc než RT Torax coby investora, ať už z důvodu časových nebo finančních. Riziko bylo tak vysoké, že jsme odstoupili od předvedené vizualizace, a předvedeme novou, která se bude lišit tím, že rozloží zatížení budovy do většího prostoru,“ opáčil Jindřich Vaněk.

Mimořádný dům mimořádných parametrů

„A nabízíme Ostravě to, že postavíme mimořádný dům mimořádných parametrů, nejvyšší dům v republice, který ji proslaví, zviditelní, nabídne nové možnosti pro investory i obyvatele, kteří se do něj budou moci nastěhovat, protože rozvržení objektu zůstává stejné – byty, kanceláře, hotel, vyhlídka.“

Detailní přiblížení změn zastupitelům popsal Michal Krištof z brněnského architektonického studia Chybík a Krištof, které mrakodrap projektuje. „Chtěli bychom, aby upravený návrh byl co nejvíce evoluční. Dvě věže už tu byly, vracíme se k této ideji. Nejvyšší věž může mít 175 metrů, tu podloží při rozprostření váhy na větší prostor unese,“ sdělil Krištof, podle něhož původně zamýšlený veřejný prostor, propojení s okolím a zmenšení Frýdlantských mostů jsou nadále součástí plánů.

Bydlení EMA interiér.
Rezidentní bydlení v Ostravě roste jako houby po dešti! Další bude na Slezské

Primátor Tomáš Macura, který zástupce investora průběžně ujišťoval, že město stavbu nadále chce, následně popsal, co třetí dodatek smlouvy obsahuje.

„Termín uzavření finální dohody v nedořešených otázkách s městem se posouvá do 31. prosince 2022. V případě, že k uzavření finální dohody v tomto termínu nedojde, má kterákoliv ze smluvních stran právo od kupní smlouvy odstoupit do 28. února 2023,“ přiblížil primátor osmiměsíční posun obou termínů, který jednatřicet ze sedmačtyřiceti zastupitelů posvětilo. Ostrava tak nyní s očekáváním vyhlíží třetí vizualizace chytaného mrakodrapu. Sílí však otázky, kdy a v jaké podobě se ho dočká. Podle investora jsou však nejnovější komplikace pro samotnou stavbu, která má stát patrně v roce 2027, jen nepatrné zdržení.