Hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec Ivo Vondrák vystupuje z hnutí ANO. S prohlášením přišel po odpoledním jednání krajského předsednictva hnutí ANO Moravskoslezského kraje, které mělo projednávat návrh na jeho vyloučení z hnutí.

„Ten důvod je prostý. Myslím si, že ta situace je rozjitřená a pro spoustu mých přátel a kolegů to začalo být nekomfortní, protože ten tlak, který se na ně vyvíjel, byl náročný," cituje Vondráka server ceskenoviny.cz. Vondrák na páteční jednání přišel sám s návrhem, že z hnutí vystoupí. Hejtmanem chce nadále zůstat. Podle svých slov cítí podporu zastupitelů.

Politik Ivo Vondrák.
Hejtman Vondrák: Pracuju, jak jsem slíbil, program plníme. Není proč končit

Moravskoslezský hejtman v poslední době kritizoval praktiky v hnutí, měl výhrady k jeho směřování, mluvil o nátlaku. Veřejně také v prezidentských volbách podpořil Petra Pavla, který byl protikandidátem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Ivo Vondrák před několika dny rezignoval na funkci místopředsedy ANO. Jeho vyloučení z hnutí následně navrhlo samotné republikové předsednictvo hnutí. Nejprve však o něm muselo jednat oblastní a krajské předsednictvo. Vondrák také opustil poslanecký klub ANO a dále chce působit jako nezařazený poslanec.

Zleva Tomáš Macura, Ivo Vondrák a Zuzana Bajgarová.
Konec demokracie v ANO? Těmito dokumenty hnutí žádá hlavy tří rebelů z Ostravy

Z ANO v minulých dnech vystoupil ostravský primátor Tomáš Macura a jeho náměstkyně Zuzana Bajgarová. Také u nich celostátní předsednictvo požadovalo jejich vyloučení. Ještě před projednáváním však Macura i Bajgarová sami řady ANO opustili. Macura kritizoval hnutí a v prezidentských volbách hlasoval pro Petra Pavla. Z primátorského postu chce Macura odejít do půl roku - více zde.