Posledním čtvrtfinálovým soubojem Rusko Švédsko skončilo pro město pořádání hokejového svátku. Semifinálová i finálová utkání se konala o víkendu v Praze a Ostrava, která se na dva týdny ocitla ve světovém sportovním i mediálním hledáčku, hned v pátek zaznamenala odliv zahraničních fanoušků.

„Po čtvrtfinále jsme ještě zůstali na noc, ale přesouváme se do Prahy, kde budeme dál fandit našim hokejistům," řekl Alexandr Mojmirij z Moskvy, který hokejová mistrovství navštěvuje už několik let v dresu podepsaném takovými hráči, jako je Kovalčuk nebo Malkin.

Hokejový šampionát pro Ostravu skončil čtvrtfinálovými zápasy. Takhle to v pátek vypadalo u ČEZ Arény, která byla skoro dva týdny denně obsypaná tisícovkami lidí.

Poslední dny představovaly vysoké výnosy pro restauratéry i hoteliéry. Většina hotelů, jako například Imperial, Park Inn či Clarion u ČEZ Arény, měla na dané období vyprodáno už rok předem.

„Tržby hotelu byly zhruba trojnásobné. Ubytovávali jsme převážně hokejové a realizační týmy USA, Běloruska a Dánska. Počet personálu jsme navyšovali v úsecích kuchyně, obsluhy a pokojové služby o 60 brigádníků," uvedla mluvčí Clarion Congress hotelu Dana Belušová. Co se týká provozu hotelů, znamenal šampionát pro personál paradoxně větší klid.

„Měli jsme sice dvojnásobné výnosy, ale návštěvníci byli ubytovaní na více dní a nemuseli jsme každý den řešit příjezdy a odjezdy velkých skupin. Kromě běžných hostů u nás bydleli také novináři a fanoušci, hlavně z Ruska a Finska. Právě finští fanoušci u nás požadovali i ustájení motocyklů, na kterých dorazili," vysvětlila manažerka hotelu Imperial Klára Daňková.

Z ČEZ Arény na Stodolní

Hokejový šampionát pro Ostravu skončil čtvrtfinálovými zápasy. Takhle to v pátek vypadalo u ČEZ Arény, která byla skoro dva týdny denně obsypaná tisícovkami lidí.

Hlavní zastávkou téměř všech zahraničních turistů byla po ČEZ Aréně a její přilehlé fanzóně ulice Stodolní. Známé bary jako Bastila, Dublin pub, Potrefená husa či Bernie´s Irish pub hostily návštěvníky do časných ranních hodin a neváhaly prodloužit provozní dobu.

„Každý den byl pro nás tržebně srovnatelný s nadprůměrným pátkem, což je den, kdy je u nás v běžném období největší ruch. Měli jsme i posílené směny. „Na place" obsluhovalo vždy minimálně pět číšníků. Nejvíce u nás utráceli Finové," řekl majitel Bernie´s Irish pub Robert Držkovič. Plné byly i restaurace v centru města, ale ne pro všechny znamenal šampionát rekordní tržby. „Přišlo samozřejmě více hostů než normálně, ale například během festivalu Colours of Ostrava je zájem o náš podnik vyšší. V době konání mistrovství ale dala turistů přednost podnikům ve Stodolní," popsala situaci provozní Garage klubu v centru Ostravy Tereza Lesníková.

Po skončení jednotlivých utkání byly ulice kolem ČEZ Arény doslova obsypány taxíky. K vidění byly i takzvané retro taxi značky Žiguli, pro které měli slabost hlavně Rusové. „Nemusel jsem ani zvedat taxy, jako to učinilo dost mých kolegů. Jezdil jsem každou noc, a to převážně trasu mezi hokejovou halou a Stodolní ulicí," řekl dvaatřicetiletý taxikář Milan Proška z Ostravy-Poruby.

Zahraniční fanoušci ale po zápasech zavítali i za jinou zábavou, než je popíjení v hospůdkách. „Zájem o sexuální služby byl v průměru dvakrát vyšší než normálně. Jednalo se hlavně o ruskou klientelu," řekla provozovatelka jednoho z privátních salonů paní Zorka, která nechtěla uvést příjmení.

Klára Kohutová