"Autodopravcům chybějí profesionální řidiči a kraj pro ně ušil na míru učební obor. V republice zatím takový obor není. Na dvou středních školách se od 1. září budou ve zkráceném 18měsíčním studiu připravovat řidiči pro nákladní i osobní dopravu. Studium bude denní, bezplatné, a otevřou je Střední škola automobilní, mechanizace a podnikání v Krnově a SOŠ a SOU podnikání a služeb v Jablunkově," řekla náměstkyně hejtmana Jaroslava Wenigerová.

Jednání s krajem vyvolali sami regionální dopravci, kteří mají málo profesionálně připravených řidičů pro nákladní (i kamionovou) dopravu a také řidičů autobusů.

,,A to je přesně to, co očekáváme – trh práce potřebuje určité profese, ale bez aktivity zaměstnavatelů se samozřejmě nic nedozvíme. Aktivně s námi už několik let spolupracují strojírenské a hutní podniky, stavební firmy a nyní jsme ušili na klíč obor pro autodopravce – oslovilo nás Sdružení silničních dopravců Bohemia,“ chválí náměstkyně hejtmana Jaroslava Wenigerová. Rada kraje navýšila mimořádně počty studentů na obou školách, ministerstvo školství žádost kraje velmi rychle podpořilo a už v březnu udělilo akreditaci krnovské škole, jablunkovská škola očekává akreditaci ministerstva každým dnem.

Studium tedy také proto může být bezplatné. Na každé ze škol by se měla otevírat jedna třída se 30 žáky.

,,Ke studiu v oboru automechanik ve zkráceném režimu se může přihlásit každý zájemce s řidičským průkazem pro skupinu B, který bude mít k pro nový školní rok 2007-08 dokončené libovolné střední vzdělání s maturitní zkouškou a předloží škole lékařské potvrzení o odpovídajícím zdravotním stavu, nemusí to tedy být řidič z praxe. Přijímací řízení chceme na naší škole uzavřít 20. srpna. Absolventi oboru získají výuční list v oboru automechanik, řidičská oprávnění skupin potřebných pro řízení nákladních aut s návěsy a přívěsy a autobusů, a také certifikát potvrzující jejich způsobilost k výkonu práce řidiče v mezinárodní kamionové dopravě a v autobusové dopravě. Projdou intenzívní výukou angličtiny a samozřejmě budou mít předměty zaměřené na IT technologie. Uchazečům naše škola nabízí i možnost ubytování,“ upřesnil ředitel krnovské školy Zdeněk Welna s tím, že už v Krnově registrují 18 zájemců.

,,My poskytneme krnovské škole pro praktickou výuku zdarma nákladní vůz s přívěsem a v jednání je také autobus. Žáci navíc během studia získají praxi v konkrétní dopravní firmě, takže zaměstnavatelé si už budou moci vybírat,“ řekl Jiří Řeháček, předseda Sdružení silničních dopravců Bohemia (sdružení má asi 40 členů – firem z našeho regionu).

,,Řidičů je katastrofálně málo. Například nám v moravskoslezském regionu chybí okolo stovky profesionálů ročně, řidiči stárnou – dnes už nemají mladí kluci možnost udělat si řidičáky na těžká auta na vojně, navíc ne všichni uchazeči jsou ve výborném zdravotním stavu a mají skutečný zájem o profesi. Zároveň je třeba říct, že osmnáctiletý absolvent střední školy se hned profesionálním řidičem stát nemůže – pro nás připravený není. Dříve jsme poměrně dobře spolupracovali s úřady práce, ale tam se právě projevilo to, že na řidiče se lidé rekvalifikují proto, že se jim prostě žádná jiná práce nenabízí a berou ji většinou jako provizorium. Proto jsme rádi, že nám kraj vyšel vstříc,“ ocenil Jiří Řeháček.

Řidiči chybějí dopravcům v celé republice (odhadem je u nás cca 300 tisíc profesionálních řidičů).