Do poloviny září zde vznikne velkoformátové dílo umělce Jana Bogy Lörincze, které v konkurenci jedenácti návrhů zvítězilo ve výtvarné soutěži Mural Bazaly. V některé dny se bude pracovat i v noci s využitím projektoru. V pondělí začaly přípravné technické práce, které zapříčiní částečné omezení provozu. „Se samotným malováním začneme v úterý,“ řekl Deníku Bogy.

Organizátorům se sešlo několik návrhů. Toto je návrh Aleše Veselého.
Podívejte se: Šedivé Bazaly v Ostravě ozdobí umění, takto by mohly vypadat

Nad Bazaly se objeví pojízdná plošina, lešení a žebříky. Jan Bogy Lörincz pro své dílo zvolil tři hlavní barvy: bílou, černou a cihlově červenou. Ve svém návrhu počítá s přiznáním betonového podkladu, který podtrhne vyznění díla a zvýrazní umělcův koncept jeskynních maleb.

Barvy z haldy

„Bylo hodně zajímavé hledat vhodné pigmenty pro výrobu barev. Nejdřív jsem si z odpadu na heřmanické haldě ověřoval černou, ukázalo se, že skvěle funguje. Pro výrobu jsem nakonec využil materiál z koksovny Jan Šverma v Mariánských Horách,“ řekl výtvarník Jan „Bogy“ s tím, že dobrodružstvím bylo hledání červeného pigmentu. „Přes sociální sítě jsem hledal cihly z nějaké důležité ostravské stavby. Nakonec se mi ozval pán, který průběžně na svém pozemku u ostravského Hranečníku nachází cihly z bývalého Dolu Jan Maria. No a bílá je z běžného mletého vápence. Všechny pigmenty jsme mleli na VŠB, tam vlastně vznikly barvy, kterými budu na muralu tvořit. Hodně mi pomohly i konzultace s odborníky z ostatních chemicko-technologických fakult z několika univerzit po republice, například z Brna nebo Pardubic,“ doplnil Jan Bogy.

Odročené hlavní líčení s Petrem Kramným u okresního soudu v Ostravě.
I kdyby Kramný uspěl se žádostí o obnovu procesu, skončí u soudkyně Gilové

Nástěnná malba bude znázorňovat rozvoj Ostravy za posledních několik let a připomene 100. výročí fotbalového Baníku. Vítězný mural má název „Zeď našeho kmene. Zeď záznamů“. Má volně ztvárňovat základní události historie včetně prvního výkopu přímo na Bazalech.

Rozporuplné reakce

Již dříve bylo zveřejněno všech jedenáct návrhů účastníků soutěže. Ten vítězný se na sociálních sítích setkal s rozporuplnými reakcemi. V anketě Deníku se umístil až na druhém místě za dílem kolektivu umělce Josefa Rataje.

Někteří lidé na sociálních sítích byli nekompromisní. „Hnus, viděl jsem lepší.“ „Je to blízko Bazalů, tak ať je to spojeno s Baníkem.“ „Než toto, tak tu zeď raději nechte tak, jak byla.“ Našli se ale i takoví, kteří se těší na výslednou podobu. „Tento návrh mě nezaujal, ale splnil zadání a jsem zvědavá na výsledek,“ napsala jedna z diskutujících.

Ostravský PRAJD průvod 2022, 30. července 2022, Ostrava.
OBRAZEM: Stejná láska, stejná práva, Ostrava byla duhová, prošel jí průvod LGBT+

„Dovolím si poprosit všechny, kteří na zdi na Bazalech čekali stejně jako já spíše modrobílou záplavu ikon Baníku, o vstřícnost. Dejme Bogymu čas, ať dílo dokončí a nechá ho na nás působit. Věřím, že ho ostravská veřejnost, včetně fandů Baníku, přijme za své“, apeloval náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka.

Zadavateli výtvarné soutěže byly statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj. Veškeré náklady jsou vyčísleny na 1,1 milionu korun. Do tvorby se zapojí i ostravští studenti a streetartoví umělci.