Dotyčný zlodějíček způsobil škodu za půl milionu korun. Po dopadení uvedl, že chtěl zaopatřit svou rodinu před nástupem do vězení, v němž si má odpykat trest za předchozí delikty. Vybíral si dražší auta, u kterých předpokládal, že jejich majitelé budou mít antiradary. A většinou i uspěl. Navíc mu motoristé práci sami ulehčovali. Přestože měli přenosné antiradary, při opuštění vozidla je nechali na místě. A to zloději stačilo.

Ilustrační foto.
Neutečeš! Strážník ve svém volnu zpacifikoval zloděje v centru Ostravy

Řádil od ledna letošního roku v městské části Ostrava-Poruba. „Většinou se soustředil na parkoviště před obchody. Podle kamerových záznamů bylo zřejmé, že se nejdříve prošel, koukal do aut, a nakonec vybral vozidlo, ve kterém byl viditelně umístěný antiradar či kamera. Způsob provedení byl vždy stejný. Jediné, co se lišilo, byla doba vloupání,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie.

Ve dne i v noci

Zloději kradl ve dne i v noci. Dovnitř se dostával po rozbití oken. Zajímal se výhradně o radarové detektory, kamery a reproduktory, další věci nechával bez povšimnutí. V jeden den byl schopen vniknout i do dvou vozidel. Dlouho se mu dařilo unikat. Na policisty ale nevyzrál.

Zloději řádili na ostravské novostavbě. Poznáte muže na záběrech?
VIDEO: Zloději řádili na ostravské novostavbě. Poznáte muže na záběrech?

„Na základě získaných operativních informací a vyhodnocených kamerových záznamů se jim postupně podařilo ustanovit podezřelého muže,“ řekla Michalíková. Při vyšetřování se ukázalo, že kradl i v obchodech. Zalíbení měl v drogeriích a elektroprodejnách. Pod bundu si například schoval sluchátka, vysílačky, AKU vrtačku, ale také parfémy a holicí strojky. Poté nepozorovaně odešel bez zaplacení. „V jednom případě ho prodavačka oslovila, aby jí ukázal, co má pod bundou. Nakonec vyhodil AKU vrtačku a utekl s prázdnou,“ dodala Michalíková.

Recidivista

Muž se přiznal celkem k sedmnácti krádežím a pokusům o ně. Ukázalo se, že má jedenáct záznamů v rejstříku trestů. Vzhledem k tomu, že nevykonal soudem uložený trest veřejně prospěšné práce, putoval rovnou po výslechu do vězení. Jak sám uvedl, věci obratem prodával náhodným lidem.

Policie objasnila brutální loupežné přepadení, při kterém pachatel použil kladivo.
Lupič s kladivem v ruce napadl v Ostravě prodavače. Šlo o život

„Získané peníze použil na zaopatření své rodiny, protože věděl, že má nastoupit do vězení. V případě odsouzení mu hrozí až pětiletý trest odnětí svobody,“ upřesnila Michalíková, která přidala i doporučení adresované motoristům:

„Opět apelujeme na řidiče. Vozidla zabezpečte, zkontrolujte a nenechávejte v nich žádné cenné věci ani klíče. V případě, že máte přenosný antiradar či kameru, tyto sundejte, nenechávejte je viditelně ve vozidle a nedávejte tak příležitost zlodějům. Auto není trezor!“