Když mu Krajský soud v Ostravě za pokus o vraždu vyměřil dvanáct let, neskrýval zklamání. To se odrazilo v jeho odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci, který se v těchto dnech případem zabýval a vynesl definitivní verdikt.

Popisované krvavé drama se odehrálo vloni v únoru ve Vítkovické ulici v Ostravě. Nedlouho po půlnoci tudy procházel zdrogovaný Robert J. U jednoho z domů, v němž bydlela jeho přítelkyně, křičel a nadával. Poblíž se v té chvíli nacházel o rok mladší muž, který ho napomenul a vyzval na „férovku“. Vzápětí utržil čtyři rány zavíracím nožem. Od smrti ho dělily milimetry.

Policie ČR, ilustrační foto.
VIDEO: Falešní policisté oloupili v Ostravě muže. Ti skuteční je záhy dopadli

Robert J. připustil, že se na ulici choval nevhodně. Jak ale zdůraznil, on byl tím napadeným. Uvedl, že u jednoho z domů zvonil na přítelkyni. Nikdo mu ale neotevřel, což ho naštvalo.

„Nadával jsem. Byl jsem nasr… Najednou jsem zničehonic dostal ránu do zátylku. Tak jsem se otočil, že tu ránu vrátím. Ten frajer mě chytil za bundu a stáhl kapuci přes hlavu. Já jsem ho dvakrát nebo třikrát praštil. Já jsem neviděl, protože jsem měl tu kapuci přes hlavu. Pak jsme spadli na zem. Říkal jsem mu, že už to stačí. Pak jsem ho pustil. Vstal jsem a pomohl jsem vstát i jemu. Ptal jsem se ho, jestli mu něco není. Říkal, že je v pohodě. Ještě vytáhl flašku alkoholu. Nabízel mi ji, já jsem řekl, že nechci,“ prohlásil Robert J., který měl v té době v sobě pervitin a léky.

Nůž v ruce

Když si muž začal později stěžovat na bolesti, Robert J. si všiml nože ve svých rukou. „Uvědomil jsem si, že jsem ho musel bodnout,“ řekl. Jak dodal, poté si od zraněného půjčil mobilní telefon, aby mu přivolal pomoc. „Volal jsem 112, ale to mě nechtělo pustit. Pak jsem volal 155. Řekl jsem, aby přijeli. Když jsem slyšel majáky, dostal jsem strach a utekl,“ dodal obžalovaný, který nesouhlasil s tím, aby byl čin kvalifikován jako pokus o vraždu. „Nechtěl jsem mu ublížit. Lituji toho,“ prohlásil.

Bylo to jinak

Podle soudu se ale vše seběhlo jinak, než líčil obžalovaný. Z důkazů vyplývá, že Robert J. muže srazil k zemi a čtyřikrát bodl. V té době stáli proti sobě čelem. Pozici obou aktérů potvrdil soudní znalec.

ilustrační foto
Smrt v obchoďáku. Muž si na záchodě ostravského nákupního centra píchl pervitin

Zraněný muž skončil v nemocnici, lékaři mimo jiné konstatovali rozvoj pneumotoraxu. „Reálně hrozila jeho smrt,“ řekl žalobce. Podle soudu bez včasné a odborné péče mohlo skutečně dojít k ohrožení života.

Bez práce

Zraněný muž Deníku řekl, že má po útoku problém sehnat práci. „Skončil jsem na ulici. Už nemůžu dělat, co jsem dělal předtím. Kvůli těm zraněním to nezvládnu. Pracoval jsem jako zámečník, svářeč a montér. Jezdil jsem po Evropě a vydělával slušné práce. Už ale nemůžu nic těžšího zvedat, nestíhám s dechem. A to všechno kvůli tomu člověku,“ pokrčil rameny muž, který měl v době potyčky v sobě alkohol.

Potvrzený trest

Vrchní soud v Olomouci odvolání Roberta J. zamítl a původní dvanáctiletý trest potvrdil. „Odvolání jsme zamítli jako nedůvodné. Soud prvního stupně správně rozhodl o vině i trestu,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik. Proti verdiktu není odvolání, v úvahu přichází jen dovolání k Nejvyššímu soudu, které ale nemá odkladný účinek.