K tragédii na filozofické fakultě došlo ve čtvrtek 21. prosince 2023 odpoledne. Student fakulty se na hrůzný útok připravoval. Zastřelil čtrnáct lidí, před zadržením obrátil zbraň proti sobě. Po jeho řádění zůstalo i pětadvacet zraněných.

Na lavici obžalovaných usedl P. Č. (53 let) z Ostravy. Do problémů se dostal při návštěvě Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, kde se dožadoval vyšetření. Nejprve zamířil na centrální příjem. Když byl odeslán na jedno z oddělení, popadl ho vztek.

Podle státního zástupce začal před dvěma zaměstnankyněmi nemocnice vyhrožovat, že zdravotnické zařízení vystřílí a poté se přesune do školy, kde bude pokračovat.

Policejní hlídka před budovou Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, 22. prosince 2023 v Ostravě. Zvýšená bezpečnostní opatření jsou reakcí na střelecký útok na pražské Filozofické fakultě Univerzity karlovy z předešlého dne.
Reakce na střelbu v Ostravě: Posílené policejní hlídky, pieta, rušení akcí

V kontextu s událostmi na filozofické fakultě bylo zřejmé, co má na mysli. Kromě toho se muž zodpovídá z majetkových deliktů. K hlavnímu líčení jej přivedla eskorta z vazební věznice, kde skončil kvůli jinému případu. Soudkyně rozhodla o tom, že během jednání bude mít pouta na rukou i nohou. Stalo se tak na popud vězeňské služby.

Krátce po zahájení procesu P. Č. prohlásil, že ztratil důvěru ve svého obhájce přiděleného ex offo. Vzápětí požádal o odročení s tím, že si zajistí jiného advokáta. „Chci kontaktovat svého právního zástupce na Slovensku. Vše bylo předtím rozhodnuto velice rychle a neměl jsem prostor a možnost ho kontaktovat,“ prohlásil P. Č., podle kterého mu rodina pomůže se zajištěním financí.

Minuta ticha za oběti střelby. U nákupního centra v Ostravě reagoval málokdo

Stávající obhájce soudu navrhl, aby žádosti obžalovaného vyhověl. „Nechci ho zastupovat. Došlo k narušení důvěry mezi obhájcem a klientem. Důvěra je přitom základním pilířem pro úspěšnou obhajobu,“ zdůraznil advokát.

Obžalovanému se nelíbila ani přítomnost médií v jednací místnosti. Dokonce zazněla slova o tom, že je připraven žalovat stát i samotnou soudkyni. Hlavní líčení bude pokračovat v květnu. Obžalovanému hrozí několikaleté vězení.