Na procházce ulicemi Ostravy můžou lidé už několik týdnů narazit na výstavu Muzeum jde do ulic. Ta postupně putuje po deseti městských obvodech a parcích. Seznamuje veřejnost s historií a expozicemi Ostravského muzea, obsahuje část výstavy Děkuji za park a upozorňuje na projekt Do sedel.

„Letos je to už druhý ročník a my jsme rádi, že má úspěch. Podobné venkovní výstavy plánujeme i v dalších letech,“ řekla ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Záznam ostravské městské policie.
VIDEO: Agresivní řidič v Ostravě po vybržďování napadl spolujezdce

Projekt Do sedel připravili zaměstnanci muzea ve spolupráci s Kulturně sportovním spolkem Elegant už podruhé. Jeho součástí je deset komentovaných skupinových vyjížděk na kolech napříč Ostravou. Každá má jiné téma. Ta nejbližší a v pořadí pátá s názvem Od pravěku na Landeku je naplánovaná na 25. července. Cílem je podpořit znalost města a upozornit na kulturní památky a ostravskou přírodu - viz fotogalerie níže.

„K vyjížďkám jsme připravili speciální brožurky s informacemi. V nich jsou podrobně popsaná zajímavá místa, která jsou součástí té konkrétní trasy,“ sdělila Hana Kölblová, která v Ostravském muzeu pracuje jako edukační pracovník.

Druhého ročníku se ve srovnání s tím prvním zatím účastní více lidí. „Loni jich jezdilo zhruba dvacet. Letos je to stabilně kolem padesáti. Když jsem byla osobně odstartovat vyjížďku s názvem Od katedrály ke dřevěnému kostelíku, napočítala jsem padesát dva účastníků,“ zmínila Kábrtová. Účast je zdarma. Zájemci se ale musí dopředu zaregistrovat na webových stánkách spolku Elegant.

Výstava nejen pro milovníky přírody

Pro příznivce klasických výstav je na letošní léto v budově muzea připravena expozice Děkuji za park. Věnuje se přírodnímu bohatství, současnosti i minulosti celkem devatenácti ostravských parků. „Jedná se o propojení přírodovědy a historie. Lidé se dozví nejen jaké v tom konkrétním parku rostou stromy, ale také co významného se v něm událo,“ vysvětlila Kábrtová.

Lípa ve farní zahradě na Nábřeží SPB v Ostravě-Porubě.
Držák na havrany z farní zahrady v Porubě je pryč. Stoletá lípa přišla o větve

Součástí je také bádací místnost pro děti nebo ukázka tradičního náčiní, které se dříve používalo k udržování parků a k jejich plánování. Výstava začala 16. června a měla by skončit 31. srpna. „Ještě zvažujeme její možné prodloužení do září. Byli bychom rádi, kdyby se na ní mohli přijít podívat i žáci a studenti v rámci školních exkurzí,“ uvedla Kölblová.

Návštěvníci si mohou samozřejmě prohlédnout i stálou vnitřní expozici. Její uměleckohistorická část se zaměřuje na historii města Ostravy, dějiny hornictví, sbírkové předměty a etnografii. Přírodovědná část pak představuje živou i neživou přírodu Ostravska.

Rekonstrukce části Prokešova náměstí v Ostravě, 14. července 2021.
OBRAZEM: Nové náměstí v centru Ostravy sklízí chválu. Podívejte se, takto vypadá

Muzeum se letos opět zapojí také do projektu Dny Fajne rodiny. „Plánujeme dvě komentované vycházky na Černou louku, kde se budeme zabývat její historií a přírodou. Chystáme také workshopy, na kterých si budou moct zájemci ozdobit plátěné tašky,“ řekla Kölblová. Vycházky budou 28. srpna a 4. září. Zúčastnit se může kdokoliv.

Chybět by neměla ani tradiční Muzejní noc, která je naplánovaná na 28. srpna. Jiřina Kábrtová se svými kolegy pro ni momentálně připravuje program. Bude převážně venkovní. Není totiž zatím jisté, jak se bude epidemiologická situace vyvíjet.

Pandemie koronaviru muzeum nezastavila

Přestože do muzea kvůli pandemii koronaviru několik měsíců vůbec nemohla veřejnost, jeho zaměstnanci nezaháleli. „Odborní pracovníci se věnovali práci v depozitáři a připravovali odborné publikace. Také jsme uklízeli a zahájili digitalizaci muzejních sbírek,“ dodala Kábrtová.

Opatření lesáků proti parkování u transformátoru nad Ostravicí a v jeho okolí.
S parkováním aut pod Lysou horou je konec! Lesáci nasadili "těžký kalibr"

Nyní už má Ostravské muzeum několik týdnů opět otevřeno. Návštěvníci ale musí dodržovat stanovená hygienická opatření. V muzeu jich může být maximálně dvacet najednou. Jsou povinni dodržovat dvoumetrové rozestupy, používat dezinfekci a mít nasazený respirátor. Testem se prokazovat nemusí.

K TÉMATU

Kde si prohlédnout výstavu Muzeum jde do ulic?
2. července – 16. července Komenského sady 18. července – 2. srpna Bělský les (dětský areál) 3. srpna – 17. srpna Slezská (parčík za tenkem) 18. srpna – 1. září Masarykovo náměstí 2. září – 16. září Hrabová (Hrabovjanka) 17. září – 1. října Vítkovice

Kterých vyjížděk v rámci projektu Do sedel se můžete zúčastnit?
25. července Od pravěku na Landeku 1. srpna Od parku k parku 8. srpna Od potoku k řece 12. září Od divadla k divadlu 17. října Ostravské Hradčany 28. října Od radnice k radnici