VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na bruslích po Ostravě aneb In-line bruslení ve městě očima sportovního nadšence

FOTOGALERIE/ Příležitostí dostatek, byť s určitými výhradami. Tak hodnotí Patrik Chovanec (44) z Poruby nabídku pro vyznavače jízdy na „kolečkových“ bruslích.

14.6.2018 1
SDÍLEJ:

In-line bruslení u Ferony. Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

„Nejraději mám cyklostezku kolem Ostravice z Frýdku-Místku k Landeku, která je dlouhá čtyřiadvacet kilometrů. Dá se k ní dojet tramvají čtyřkou k hradu na Slezské. Povrch je však místy horší, jako by tam vyklopili méně tatrovek s asfaltem,“ uvádí Patrik.

Mnoho bruslařů podle něj také staví auta v Hrabové u mostu přes řeku a jede odtud. Po cestě má zavedené „občerstvovací stanice“ – Coolárnu ve Vratimově, Balkán v Paskově, Harendu u Barborky na Landeku…

„Co mi docela vadí, je vyštěrkovaná cyklostezka okolo Odry. Není pro bruslaře tak příjemná jako u Ostravice. Říká se, že štěrk tam dali schválně,“ pokračuje sportovec a vzpomíná na počátky in-line bruslení v Ostravě v lokalitě řečené Na Honculi mezi Výškovicemi, Proskovicemi, Polankou, Starou Bělou a Zábřehem (znamý cíl = hospoda Pod Parohama). „Teď se dá dojet ze Svinova do Polanky. Na opačné straně města je fajn asfaltka od lávky v Koblově do Starého Bohumína.

Inlajnisty potkávám i pod Hošťálkovicemi a Lhotkou vedle dálnice. Jezdí se taky v Martinově za pekárnou Hruška a okolo Opavice, tady kdyby se vyasfaltoval asi třísetmetrový úsek, vznikla by zajímavá trasa,“ líčí bruslař.

Fenoménem je, jak poznamenává, bruslení (běhání, cyklistika) na nedostavěném úseku cesty I/11 čili Prodloužené Rudné: „Směrem na Opavu z Poruby ke Globusu je to do mírného kopečka. Párkrát jsem si to tam vyzkoušel.“ Za ideální pak Patrik považuje porubský okruh okolo Vysoké školy báňské – Technické univerzity a fakultní nemocnice. „Je prakticky celý osvětlený, jen pořád rozkopaný.

Pro bruslaře by to byla s dobrým povrchem fantazie,“ vysvětluje s tím, že tříapůlkilometrovou trať využívají také maratonci pro své noční závody. Patrik má samozřejmě vyzkoušeny i městské ulice. „Kdo vymyslel uprostřed porubské Hlavní třídy zámkovou dlažbu, to byl skutečně chytrák. Nadávají na ni nejen bruslaři, ale i cyklisté,“ tvrdí. Naopak pro vyznavače jízdy na „kolečkách“ všeho druhu uzavřenou Hlavní třídu považuje za vynikající počin.

„Dokážu si představit, že by z ní byla každou neděli pěší zóna…“ zamyslí se.

Ovál u Panoramy na Havlíčkově náměstí Patrik příliš nevyužívá – na jeho vkus tam padá moc listí i větviček ze stromů. „Ostrava má každopádně na Feroně nejlepší in-line areál v republice. Závodní nakloněný dvousetmetrový ovál nikde jinde není. A po dokončení druhé etapy tam má vzniknout další asfaltka na bruslení,“ dodává sportovec.

Prodloužená Rudná: na vlastní nebezpečí

Podobně jako další dokončené a nezprovozněné silniční úseky je bruslaři využívána i komunikace I/11 (Prodloužená Rudná).

„Tato stavba nám dosud nebyla předána. Za bezpečnost tam odpovídá zhotovitel. Osadil ho tabulkami zakazujícími vstup a vjezd vozidel omezil závorami,“ vysvětluje Nina Ledvinová z Ředitelství silnic a dálnic ČR. Vstup na Prodlouženou Rudnou je podle ní „na vlastní nebezpečí“ a in-line bruslaři (jakožto jiní sportovci či chodci) jsou zde neoprávněně.

Poruba: obvod in-line bruslařům zaslíbený

In-line bruslení v Porubě. Ilustrační foto.

Radnice druhého největšího ostravského obvodu zařídila in-line bruslařům šestisetmetrový okruh na Havlíčkově náměstí. „Dráhu pravidelně uklízíme, což znamená zejména odstraňování větví a listů ze stromů. Denně ji využívají desítky sportovců,“ říká Martin Otipka z úřadu.

Poruba má navíc (nejen) pro bruslaře další oblíbenou destinaci – centrální bulvár Hlavní třídu. Několikrát do roka je uzavírána pro dopravu kvůli různým akcím, čehož milovníci jízdy na všem, co má kolečka, využívají opravdu masově. Dokonce se zde konají závody na světové úrovni. „Z ohlasů bruslařů vyplývá, že porubský okruh je nejkrásnější ze všech,“ vzkazují z radnice.

Mariánské Hory a Hulváky: po cyklostezkách

In-line bruslení v Mariánských Horách. Ilustrační foto.

Nejvíce bruslařů se objevuje na sídlišti Fifejdy I a využívá zejména cyklostezek v obvodu. Z nich je nejnovější ta v úseku Novinářské a Výstavní ulice. Další se staví pod Benátkami směrem k Nové Vsi a ve fázi projektování je cyklostezka v Železárenské ulici.

Jih: in-line dráha vyroste brzy v parku u Luny

Bělský les a cyklostezky okolo řek Odry a Ostravice jsou hlavními místy vyjížděk bruslařů v nejlidnatějším ostravském obvodě. A ten chystá i regulérní in-line dráhu! „Řešíme její vznik v rámci projektu na zlepšení veřejného prostranství v Parku Luna, který se má stát místem setkávání všech generací i dějištěm různých aktivit,“ uvádí mluvčí radnice Gabriela Gödelová. Vzniknout by měla už v příštím roce v prostoru ohraničeném ulicemi P. Lumumby, Krasnoarmejců a Průkopnické v Zábřehu.

Moravská Ostrava a Přívoz: Komenského sady

In-line bruslení v Komenského sadech. Ilustrační foto.

V centrálním městském obvodu je to logická volba – Komenského sady, kde je ovál za památníkem Rudé armády a síť cyklostezek. „Začátečníci a děti využívají zpevněné plochy před Novou radnicí,“ popisuje jeho mluvčí Jana Pondělíčková.

Vzhledem k tomu, že se v Komenského sadech a okolí pohybuje skutečně spousta lidí – od maminek s kočárky a seniorů přes pejskaře až po běžce, bruslaře a cyklisty, žádá jménem radnice o vzájemnou ohleduplnost! Bruslí se i v Sadu Dr. M. Horákové – kde se ostatně chystá rekonstrukce, která podmínky ještě zlepší.

Ferona: nejlepší lokalita pro amatéry i „profíky“

Městská společnost SAREZA provozuje ve Vítkovicích (v lokalitě zvané Ferona) areál považovaný za nejlepší ostravské místo pro in-line aktivity. Ostřílení bruslaři využívají dvousetmetrový ovál s klopenými zatáčkami a mantinely. Další asfaltová dráha měří 400 metrů a i mimo část areálu do příjemného prostředí lesoparku pak vede poslední trasa v délce 1200 metrů.

Atraktivita in-line parku zvyšuje skutečnost, že je zde bezplatný vstup! Otevřeno je denně od 9 do 21 hodin (část venkovní dráhy je přístupná nonstop).

In-line bruslení u Ferony. Ilustrační foto.

Více snímků v přiložené fotogalerii:

K TÉMATU

Ostravský in-line areál U Cementárny je dokončený!  V září roku 2014 otevřená první část in-line areálu U Cementárny nedaleko Ferony se dočkala svého dokončení. S druhou etapou lidem přibude 1600 metrů dráhy, ale i tenisové kurty, skate park, hřiště pro parkour nebo pumptracková dráha. Rozšířeno bude stávající parkoviště, opraveny chodníky a doplněna odpočinková místa s lavičkami a odpadkovými koši. Druhou část areálu lide mohou začít využívat s prvními prázdninovými dny, slavnostně otevřena bude v pátek 29. června. „Jde o největší investiční akci tohoto roku v oblasti sportu, která vyšla na 99 milionů korun. Věřím, že bude lákat i mimoostravské zájemce, a to i na zimní běžkování, protože areál bude otevřený celoročně,“ řekl náměstek primátora Ostravy pro sport a školství Vladimír Cigánek.

Porubské bruslení tento víkend!Hlavní třída v Porubě bude opět patřit milovníkům pohybu. V pátek 15. června se od 19 do 22 hodin bude konat akce Ostrava na kolečkách!, určená všem jezdcům – cyklistům, koloběžkářům, bruslařům, ale i dětem na odrážedlech či v kočárcích, longboardistům, skejťákům, vozíčkářům… Ti dostanou šanci vyrazit na porubský bulvár ještě i v sobotu 16. června dopoledne, nicméně odpoledne se na Hlavní třídě chystá bruslení vpravdě světového formátu, a to mezinárodní závody World In-Line Cup na 33,5 kilometru. Po skončení mohou vyrazit také amatérští inlajnisté na desetikilometrovou Open jízdu.

Autor: Redakce

Místo události:
14.6.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) CNC soustružník/ce, programátor/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Záhumenní 99, Ostrava - Poruba, Kontakt telefonicky 773 141 744, e-mailem: hynekvladimir@seznam.cz, osobně., , Požadujeme vzdělání v technickém oboru strojírenství, obráběč kovů, zámečník. Dále obratnost v práci s nástroji, pečlivost a schopnost zapamatovat si pracovní postupy., , Zaměstnanecké výhody: Stravenky, příspěvek na dopravu vzdělávací kurzy., Nástup možný ihned.. Pracoviště: Vladimír hynek (1), Záhumenní, č.p. 2209, 708 00 Ostrava 8. Informace: Radka Nevařilová, +420 773 141 744.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 22 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní - ekonom/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Vřesinská 128/40, Ostrava - Poruba, Kontakt e-mailem: jsjr@jsokna.cz, , Požadována praxe s podvojným účetnictvím pro s.r.o, ekonomické myšlení. Účetní bude mít na starosti několik firem a hlídat jejich povinnosti, nejedná se o pouhou fakturační práci, ale o komplexní ekonomickou činnost! Zaučíme. Práce je vykonávána v programu POHODA., , Zaměstnanecké výhody: telefon, notebook, stravenky., , Nástup IHNED !. Pracoviště: Js okna s.r.o., Vřesinská, č.p. 128, 708 00 Ostrava 8. Informace: Jiří Svoboda, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šička/švadlena/krejčí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Zengrova 630/83, Ostrava Vítkovice, Kontakt: osobně 6-14 hod, emailem, telefonicky. Pracoviště: Antonín hurdes;, Zengrova, č.p. 630, 703 00 Ostrava 3. Informace: Antonín Hurdes, +420 777 848 412.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 000 Kč

Svářeči Svářeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Ostrava, Kontakt: osobně Po-Pá 7-15 hod. na adresu Hasičská 545/44, Ostrava - Hrabůvka, telefonicky Po-Pá 7-15 hod., na e-mail: kleprlik@vojmar.cz, , Požadujeme: , -zdravotní způsobilost, , -svářečský průkaz ZK 135 (EN 287 135 vítáno), paličský průkaz, -spolehlivost, -vazačský nebo jeřábnický průkaz výhodou, , Benefity: Možnost poskytování záloh, možnost ubytování, příjemné pracovní zázemí. Pracoviště: Vojmar s.r.o., Hasičská, č.p. 545, 700 30 Ostrava 30. Informace: Kamil Kleprlík, +420 732 535 555,733 535 263.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policejní akce v Bílé, policisté rozdávali bezpečnostní šle.

Reflexní šle zachraňují životy motocyklistů

Tyto keramické hrnky s nacistickou tématikou prodával jistý muž na poutích a jarmarcích. Foto: archiv ÚZSVM

Zabavené hrnky s nacistickými symboly si vezme policie

ZaZa galerie: nový prostor pro současné výtvarné umění

V Ostravě v červnu zahájila provoz nová galerie výtvarného umění nesoucí exoticky znějící název ZaZa. Nachází se v Sokolské ulici 1758/4 (naproti zastávky u bývalého obchodního domu ASO) a zaměřuje se především na moderní umění 20. a 21. století.

Plesná chce vyřešit svou alfu a omegu: chodníky a kanalizaci

Chodníky a kanalizace. Zdánlivě elementární prvky nejsou ani na konci druhého desetiletí 21. století samozřejmostí. V Plesné chybí obzvlášť. Dávné dluhy se postupně začínají napravovat.

Ostravské jaro 1968 v České televizi

Osobní vzpomínky pamětníků a přímých účastníků tehdejšího dění, autentické dobové materiály Československého rozhlasu a Československé televize, sociologický ponor do historie specifického regionu, unikátní svědectví z archivů.

Ostravská zoo odhalila model mamutí kostry

Ostravská zoo ve středu 15. srpna 2018 dopoledne slavnostně představila kosterní model mamuta srstnatého v životní velikosti. Model vznikl za finanční podpory Moravskoslezského kraje a jeho zhotovení stálo 350 tisíc korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT