Dny NATO dnes navštívil prezident Miloš Zeman, který o úspěšnosti akce řekl, že zájem návštěvníků mluví za všechno. Prezident se v Mošnově vyjádřil k modernizaci české armády, nová generace zbraní podle něj bude určitě zahrnovat bezpilotní letouny.

Připomněl, že už na summitu NATO říkal ve svém projevu, že potřebujeme méně tanků a více dronů, tedy bezpilotních letadel. „Zdá se, že nová generace zbraní bude určitě zahrnovat mimo jiné i ty bezpilotní letouny. Zatímco pokud jde o tanky, tak s těmi se proti teroristům z Islámského státu dá bojovat dost těžko," řekl Zeman.

Je podle něj dobře, že česká armáda má nadzvukové letectvo, i když někteří lidé proti tomu protestovali. Uvedl, že kromě Islandu a Lucemburska by ČR byla jedinou zemí bez nadzvukových letadel. „Určitá chyba, o které všichni víte, byla, že jsme si předtím vesele pořídili 72 podzvukových bitevníků L-159 a pak nevěděli, co s nimi, a vyhodili jsme za to desítky, doslova desítky miliard. Takže jsem rád, že máme gripeny. A pokud jde o ty L-stopadesátdevítky, snad je alespoň někam prodáme," řekl prezident.

Krišica uvedl, že hlavními hvězdami dynamických ukázek byl letos konvertoplán amerického letectva CV-22B Osprey pro speciální jednotky, rekordní počet ukázek bojových nadzvukových letounů z celé Evropy, zákrok speciální pořádkové jednotky české policie a polské pohraniční policie ve vlaku a dětští hasiči Lvíčátka.

Největší akce svého druhu ve střední Evropě se letos zúčastnily vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky 16 zemí. Speciální partnerskou zemí bylo Polsko. Zejména v sobotu Dny NATO provázely také dopravní komplikace, lidé čekali v kolnách automobilů až čtyři hodiny.

„Nová generace zbraní by měla zahrnovat i bezpilotní letouny," říká prezident České republiky Miloš Zeman

Dny NATO na ostravském letišni Mošnov (Letiště Leoše Janáčka).

Dny NATO za svoji čtrnáctiletou historii kromě rekordního počtu nadzvukových letadel, unikátního letounu Osprey a vynikající návštěvnosti slavili ještě jednu premiéru. Vůbec poprvé největší vojensko-bezpečnostní přehlídku v Evropě navštívil prezident České republiky.

Jak na vás celá tato akce, Dny NATO, působí?

Každá významná událost je měřitelná především zájmem účastníků. Kdyby sem nikdo nechodil, tak je to událost neúspěšná, podobně jako když do některých pražských divadel přijde tak málo diváků, že herci hrají přesilovku. Nicméně tady je účast mezi 150 a 200 tisíci lidmi každý rok a ten zájem mluví za všechno.

Koncentrace techniky Armády České republiky je tady obrovská. Připadá vám tady zastoupení české armády a techniky dostatečné?

Naše armáda má nadzvukové letectvo, i když někteří lidé proti tomu protestovali, ale myslím si, že je to dobře, protože bychom kromě Islandu a Lucemburska byli jediní bez nadzvukových letadel. Určitá chyba byla, že jsme si předtím vesele pořídili 72 podzvukových bitevníků L 159, a pak nevěděli co s nimi, a vyhodili jsme za to desítky miliard. Jsem rád, že máme Gripeny, a pokud jde o ty L 159, snad je alespoň někam prodáme.

Zmiňoval jste, že jste přiletěl ve vrtulníku, který patří spíše do muzea. Nechystá se modernizace vybavení Armády České republiky?

Pokud jde o modernizaci, tak by rozhodně neměla začínat prezidentovým vrtulníkem, který ještě několik let vydrží. Na Summitu NATO jsem říkal, že potřebujeme méně tanků a vícetakzvaných dronů – bezpilotních letadel. Generálové se někdy připravují na minulou válku. Zdá se, že nová generace zbraní bude určitě mimo jiné zahrnovat i bezpilotní letouny. Pokud jde o tanky, tak s těmi se proti teroristům z Islámského státu dá bojovat dost těžko.