Mezi patnácti nominovanými v kategorii za dlouhodobý přínos jsou i dvě výrazné osobnosti Moravskoslezského kraje.

Ludvík Kunc je guru ochranářů rysů a dalších velkých šelem v České republice. Respekt získal i mezi odbornými zoology a myslivci. Svojí tvorbou a činností dokázal inspirovat generace následovníků a vzbudit mezi nimi zájem o ochranu a studium života velkých šelem, a to nejen v Česku , ale i v zahraničí. František Jaskula se významně zasloužil o ochranu beskydské přírody. Za své působení v pozici ředitele správy CHKO Beskydy významně hájil zájmy ochrany přírody a snaží se úzce spolupracovat s obcemi, hospodáři a neziskovými organizacemi a spolky v CHKO.

Vlk zachycený fotopastí v Javorníkách v sezoně 2017/2018.
Do Beskyd se po letech vrátila vlčí smečka. Žije zde i desítka rysů a medvěd

Veřejnost mohla své kandidáty přihlašovat do pátku 13. dubna. Z nominací nyní odborná komise vybere dva laureáty v kategoriích za dlouhodobý přínos a za výjimečný počin. Letošní držitelé ceny budou slavnostně představeni 7. června v Senátu Parlamentu ČR.

Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který v roce 1995 tragicky zahynul pod lavinou. Josef Vavroušek byl jedním z hlavních protagonistů konceptu trvale udržitelného rozvoje nejen v ČR, ale i v rámci Evropy.

"Co nesežere kůrovec to povalí vichřice." Holiny v okolí obce Petrovice.
Poslanci pošlou do lesů na sever Moravy inspekci. Stav je katastrofální