Každý týden si o koncesi na prodej alkoholu požádá na ostravském magistrátu zhruba stovka podnikatelů. Přesto si jich ještě tisíce koncesi nevyřídily. Hrozí, že se opět budou tvořit fronty, nejzazší termín pro podání žádosti je 17. duben.

Novela živnostenského zákona, podle které budou smět prodávat alkohol pouze podnikatelé, kteří jsou držiteli koncese, vstoupila v platnost loni v říjnu. Podnikatelé v oboru mají šest měsíců na to, aby si koncesi u obecních živnostenských úřadů vyřídili.

„Už více než tisícovka podnikatelů požádala o koncesi v prvních týdnech platnosti novely. Tak se vyhnou čekání na jaře, kdy na přepážky dorazí ti, kteří vyřizování dokumentů nechávají na poslední chvíli," uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Jak podotkla, pokud by o koncesi v Ostravě požádali všichni podnikatelé, kteří mají dosud oprávnění prodávat alkohol, bylo by jich asi deset tisíc. Povinnost se vztahuje na podnikatele prodávající líh a lihoviny jinému podnikateli, konečnému spotřebiteli v maloobchodě nebo restauračním zařízení. „Žádost o koncesi se podává na obecní živnostenský úřad, neplatí se správní poplatek a k žádosti se nepřipojují žádné další doklady. Pokud podnikatel doposud prodávající líh a lihoviny žádost nepodá, uplynutím šestiměsíční lhůty pozbývá oprávnění k jejich prodeji. Navíc se vystavuje riziku finančního postihu ve výši až jeden milion korun," varovala Vojkovská.

Jak doplnila, termín pro vyřízení koncese na Živnostenském úřadě Ostrava na Magistrátu města Ostravy se dá sjednat také na zelené lince 844 12 13 14.