Kolaudace spojená se dnem otevřených dveří kulturního domu v Ostravě-Hošťálkovicích uzavřela šestnáctileté období střídavé stagnace, kusých oprav a shánění finančních prostředků pro rekonstrukci budovy.

„Jsme rádi, že se kulturní dům, podařilo otevřít. Je to pro obec citlivá věc," uvedl starosta Jaroslav Klučka. Obvodu přitom stavba, která by byla centrem kulturního dění, citelně chybí. Na plesy a podobné společenské akce museli Hošťálkovičtí do sousední Lhotky, kde se před několika lety otevřela víceúčelová sportovní hala.

Loni v létě Deník informoval, že po sedmileté pauze od první etapy rekonstrukce, kdy objekt sloužil jako výstavní plátno sprejerů, se opět rozjely stavební práce. Radnice uvolnila pět milionů na částečné zateplení, dokončení střechy a vnitřní betonáže.

Kulturní dům Hošťálkovice.

Letos se obci podařilo zafinancovat finální úpravy. Druhá etapa celkové grandiózní rekonstrukce, jejíž monstróznost byla od počátku kamenem úrazu, se vyšplhala přibližně na dvacet milionů korun.

„Lidé často nostalgicky vzpomínají na plesy, které byly doménou naší obce. Účast na nedávném dni otevřených dveří, která čítala přes čtyři sta návštěvníků, potvrdila, že lidem záleželo na dokončení budovy," řekl Deníku starosta.

Další akce jsou plánovány. Jedná se o oslavy jubilantů, kulturní akce, ale třeba i mítinky. „ Už jsem popravdě nevěřila, že se to někdy dokončí. Chodím kolem rozestavěné budovy už totiž celé roky," vysvětlila třiačtyřicetiletá Jana Lipská z Hošťálkovic. Lidé si mohou od minulého týdne víceúčelový sál pronajímat, ať už na plesy, badminton, nohejbal nebo jiné sporty. Cena za hodinu se pak pohybuje podle dané aktivity a ročního období od sto do 550 korun.

Klára Kohoutová, Jakub Malchárek