Nejen Ostrava, ale i okolní obce dostály svým předpokladům. Očekávalo se, že budou baštou Andreje Babiše, a tak se i stalo. V Ostravě Andrej Babiš získal 59 788 hlasů, tedy 44,72 procenta.

Jeho hlavní protikandidát Petr Pavel posbíral 40 133 hlasů, které mu v konkurenci dalších šesti protikandidátů vygenerovaly 30,02 procenta. Společně se tak o post nového prezidenta České republiky utkají právě Babiš s Pavlem, který nakonec celorepublikově Babiše přeskočil a uhrál nepatrně lepší výsledek než lídr hnutí ANO.

Třetí v Ostravě skončila před dosečtením zbylých hlasů Danuše Nerudová (11,55 %), čtvrtý Pavel Fischer (5,12 %), pátý Jaroslav Bašta (4,72 %), šestý Marek Hilšer (2,08 %), sedmý Karel Diviš (1,28 %) a osmý Tomáš Zima (0,51 %).

Volební účast v Ostravě atakovala hranici 60 procent, a byť se nakonec zasekla těsně pod ní na hranici 59,68 procenta, překonala účast před pěti lety, kdy dosáhla 54,46 procenta. „Úžasný výsledek je pro mě samotná volební účast – čím více lidí bude chodit volit, tím lépe,“ reagoval pro Deník hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Radost neměl jen on sám. „Poměrně vysoká volební účast mě překvapila, především ve srovnání s jinými volbami,“ nechal se slyšet například starosta Mariánských Hor a Hulváků Patrik Hujdus.

„Je evidentní, že lidi zajímá, kdo bude jejich prezidentem, a to je moc dobře,“ míní Hujdus, který volil a dál bude volit generála Pavla.

V jeho obvodě však takových bylo méně, stejně jako ve většině obvodů města. V nich převážili Babišovi voliči, příznivci generála Pavla měli většinu pouze ve Staré Bělé, Lhotce, Třebovicích, Pustkovci a Krásném Poli.

Druhé kolo voleb se v Ostravě uskuteční 27. a 28. ledna.

Dění ve volebních štábech prezidentských kandidátů

Snímky z volebního štábu generála Petra Pavla:

Fotogalerie: Z volebního štábu generála Petra Pavla

Z volebního štábu Andreje Babiše:

Fotogalerie: Z volebního štábu Andreje Babiše (ANO)

Z volebního štábu Danuše Nerudové: 

Fotogalerie: Z volebního štábu Danuše Nerudové

Z volebního štábu Jaroslava Bašty: 

#galerie|4205161#