Středa 00:21 je čas, kdy se zpráva o „politickém aktu“ v Komenského sadech objevuje na facebookovém profilu Národní a sociální fronty (NSF). Tedy nacionalistického uskupení, které dává na pomník Rudé armády maďarskou revoluční vlajku z roku 1965 spolu s transparentem s heslem Ruszkik Haza! (Rusové domů!) a odkazem na svůj web.

Sousoší sovětských vojáků polévá červenou – krev symbolizující – barvou a přidává slogany Budapešť 1965 a Kitartás (Vydržet).

close V Komenského sadech neznámý vandal poničil červenou barvou Památník Rudé armády, 24. října 2019 v Ostravě. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

„S přicházejícím výročím takzvané revoluce z roku 1989, někdy taky marketingově nazývané sametové, jsme se rozhodli připomenout skutečné povstání lidu proti komunismu z roku 1956 v Maďarsku,“ uvádí pak na internetu.

Nacionalisté též přidávají usvědčující fotografie, pochopitelně bez jakýchkoliv osob. A v docela obsáhlém prohlášení vysvětlují čin jak obdivem k maďarským antikomunistickým bojovníkům, tak záští ke všemu komunistickému či sovětskému („čtyřicetileté ponížení naší země si žádný památník nezaslouží“) a znechucením z politického dění v republice i unii.

„A já si nejprve v té mlze myslel, že jde o nějaké pseudoumělecké dílo,“ poznamenává ostravský zastupitel Lukáš Semerák, který na „nacionalistickou stopu“ upozornil na svém twitterovém účtu. Útok na památník odsuzuje: „Když už tam stojí, tak by se neměl prznit“. A dodává, že popsáním domu, třeba na Zárubku, by se pachatelé asi jen těžko zviditelnili…

Starostka centrálního obvodu Zuzana Ožanová nazývá tento čin „ohavným útokem na národní kulturní památku“; považuje ho jen za vandalismus, nikoliv projev politického nesouhlasu. Podotýká také, že jde o poctu padlým osvoboditelům města. Pomník navíc stojí od roku 1946 – kdy byli ještě v republice lidé před nástupem komunistů svobodní.

„Je to dílo našich příznivců, o kterém nás informovali mailem,“ líčí Jiří Pavlas z NSF. Je přesvědčený, že útok na památník je veden i proti odkazu Rudé armády a politickému systému, který šířila, a na jehož udržení od 23. října do 10 listopadu 1956 proti povstalcům v Maďarsku vyslala tanky. „Spojitost mezi pomníkem je tedy zřejmá,“ nechává se slyšet.

Nová síla národního hnutí

Tak se přibližně od loňského března profiluje Národní a sociální fronta (NSF). Její příznivci se cítí být – v následujícím pořadí – idealisty, socialisty a nacionalisty. Označují se jako „praporečníci národního odporu“ bojující proti otrokářskému Systému a usilující o svobodnou Evropu. Té má podle jejich myšlenky přinést spásu právě Nacionalismus s velkým N…