„Mám velkou nohu, nesehnal jsem…“ omlouval se vítač, který jako jediný člen týmu čítajícího deset lidí dodržel předepsaný dress code. Byť nemusel; pobočka se totiž připojila k Papučovému dni na podporu Mobilního hospice Ondrášek.

„Spořitelna vzhledem k dobročinnému charakteru akce povolila být i v práci v papučích,“ upřesnila manažerka pobočky Kateřina Knap s tím, že spolupracovníkovi z haly doporučila, aby o polední pauze zašel do nejbližší prodejny bot a papuče pořídil.

„Budeme v nich na pobočce chodit celý týden! Papuče máme také vkusnější, žádné jednorázové pantofle jako z hotelů.“ uvedla Knap považující daný způsob propagace hospicové péče za „údernější“, než vyvěšení letáků či plakátů o kampani DOMA.

A odpovídaly tomu i reakce klientů u pokladen či přepážek. „Divili se, zajímali se proč jsme v papučích, ptali se, zdali pro Ondrášek taky nějaké neprodáváme a zajímali se, jak mohou mobilní hospic podpořit sami,“ popisovala manažerka pobočky.

Ve spořitelně v Nové Karolině papučový nápad přijali jednomyslně. „Ondrášek je pro nás citovou záležitostí, pomáhal i dceři kolegyně. Známe jeho práci, obdivujeme lidi, co se jí věnují,“ dodala Marcela Žaloudková, pracovnice regionálního marketingu.

Martina Dunděrová z týmu mobilního hospice uvedla, že snímky z Papučového dne dostali do pondělního poledne i z pobočky ČSOB v centru města a Energetického regulačního úřadu Ostrava. „Jsme nadšeni, jak se to rozjelo, nečekali jsme to…“ tvrdila.

V domácí obuvi obsluhovali v kavárně Laura Coffee a vyhlásili, že, kdo přijde tento týden v papučích, má kávu zdarma. Zapojily se též charity, a to ostravský Hospic sv. Kryštofa a karvinský Azylový dům Bethel. Papuče měli i v kancelářích Lanexu v Bolaticích.

Jednou chci umřít DOMATak se jmenuje kampaň ostravského mobilního hospice Ondrášek, na kterou upozornili sympatizanti i Papučovým dnem. Smyslem je informovat veřejnost o možnosti poskytování péče o nevyléčitelně nemocného blízkého. „Existují lidé, kteří vědí, že nastal jejich čas. Jejich přáním je strávit tyto poslední chvíle DOMA, právě v tom jim pomáháme,“ přiblížila Martina Dunděrová z Ondrášku. Ten zřídil v Nové Karolině a Ikea dva ukázkové pokoje, kde celý týden podává potřebné informace. V neděli 15. října se mohou zájemci od 9.30 setkat přímo s pracovníky hospiců v kostele sv. Ducha v Zábřehu a v 10.30 zde kampaň DOMA ukončí bohoslužba.

Snímek ze Dnů proti chudobě v Ostravě v roce 2012.
Začínají Ostravské dny proti chudobě