Systémové řešení poskytování finanční podpory do oblasti vzdělávání, vědy, výzkumu i talentů. Představuje jej nový program města, prostřednictvím kterého bude možné v příštím roce čerpat peníze pro zmíněné oblasti.

Z rozpočtu Ostravy do něj půjde 50 milionů korun. Potvrdil to náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák (KDU- -ČSL).

Podporu mohou získat projekty v technických, přírodních i lékařských oblastech.

„Z těchto peněz podpoříme například stáže na špičkových pracovištích, přednášky zahraničních a tuzemských odborníků. Přispět chceme ale i na vyhledávání talentů nebo na práci s nimi, ale také na projekty zaměřené na technickou a přírodovědnou gramotnost či rozvoj vzdělávacích oborů pro budoucí odborníky," uvedl Zbyněk Pražák.

Od října do listopadu

Podle něj se město snažilo okruhy podpory nastavit tak, aby bylo možné čerpat peníze i na současné významné aktivity rozvoje vzdělávání, vědy a výzkumu, jako jsou například popularizační vědecké programy či rozvoj Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Projekty bude město přijímat od 26. října až do 20. listopadu. Náměstek Pražák doplnil, že peníze by úspěšní žadatelé mohli mít k dispozici v březnu příštího roku.

„Projekty vyhodnotí komise či pracovní skupina, která bude brát ohled například na potřebnost projektu či služby, cílovou skupinu nebo zkušenosti. Na jeden projekt může město poskytnout od 300 tisíc do 20 milionů korun, u projektu na podporu talentů je částka stanovena na 50 tisíc až půl milionu korun," vysvětlila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Ostravští radní tento speciální program schválili. Posvětit jej musí však ještě zastupitelé.