V současné době se už ale poptávka po zájezdech v rámci prvního momentu oživuje. Deníku to sdělila Kateřina Petříčková, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (ACČKA).

„V předchozích letech se čeští turisté naučili vybírat více z first minute nabídky zájezdů, než čekat na poslední chvíli. V loňském roce činil podíl prodejů v rámci first minute 45 procent ze všech prodaných zájezdů, podíl last minute zájezdů 38 procent. Naši turisté si uvědomují výhody first minute nabídky. Tedy nejvyšší slevy, nejširší nabídka a další výhody," upřesnila mluvčí ACČKA.

Podle zástupců oslovených cestovních kanceláří mohou klienti díky nákupu dovolené v rámci first minute ušetřit řádově i tisíce korun. Podle Jiřího Hájka z Kovotour plus jsou slevy proti běžnému prodeji až dvacetiprocentní.

„Jsme na tom v předprodejích stejně jako loni, ale to jen proto, že jsme s nimi začali podstatně dříve než konkurenti. Už několik týdnů před teroristickým útokem v Paříži. To byl zlomový bod, který prodeje na několik týdnů zpomalil," potvrdila Simona Fischerová z CK Fischer. Jednatel Kovotour plus Jiří Hájek odpověděl, že prodej zájezdů na první chvíli je na úrovni roku 2015.

„Je to zejména díky tomu, že našim klientům nabízíme dovolenou v bezpečných destinacích," informoval Jiří Hájek.

Hurá do Evropy

Ani už zmíněný teroristický útok podle mluvčí ACČKA nesnížil zájem našich turistů prožít dovolenou v zahraničí. S výjimkou Spojených arabských emirátů ale cestovní kanceláře v rámci předprodejů na letošní letní sezonu evidují vyšší zájem o nearabské země a neislámské státy.

„Prodeje zájezdů do Egypta, Tuniska a Turecka nyní stagnují. Poptávka se však orientuje spíše na evropské destinace Chorvatsko, Itálii, Řecko, Bulharsko, Španělsko. Zvyšuje se také zájem o Maďarsko, Slovensko a Rakousko," sdělila dále Kateřina Petříčková.

Majitel Kovotour plus je přesvědčen, že v současnosti se klienti do Egypta a Tunisu na dovolenou vydávat příliš nechtějí. „Turecko si drží prodeje. Hitem je a bude Černá Hora, Řecko, Bulharsko, Albánie a další destinace v Evropě," doplnil Jiří Hájek.

Zástupkyně CK Fischer sdělila, že podle současných předprodejů je největší zájem o Španělsko, Řecko a Bulharsko.

„V případě nákupů dovolené do zemí severní Afriky zaznamenáváme pokles zájmu. K Turecku byli Češi před koncem roku rezervovaní, ale díky garanci výměny zájezdu se prodeje opět oživily a nyní patří k vyhledávané alternativě evropských destinací. Zájezdy do Egypta a Tuniska budou letos výhodnější, podporu k nižším cenám očekáváme i ze strany hoteliérů," dodala Simona Fischerová.

Dovolená 2016? Hlavně bezpečnost

Podle vyjádření ACČKA je patrné, že zákazníci daleko více než v minulosti vybírají svou letošní letní dovolenou s ohledem na bezpečnost.

„Chtějí mít jistotu, že v případě nenadálé události nezůstanou v zahraničí bezprizorní. Proto využívají služeb cestovních kanceláří, které mají mimo jiné i zákonnou povinnost postarat se o své klienty v nouzi a bezpečně je vrátit domů. Trendem posledních let je i zkracování pobytů. Průměrný počet dní na dovolené se zkrátil na osm dní a narůstá zájem o hotely vyšší kategorie se stravováním formou all inclusive," řekla Kateřina Petříčková.

Také podle Jiřího Hájka z cestovní kanceláře Kovotour plus bude trendem letošní letní sezony jistota a bezpečí. „Lidé mají větší zájem i o dovolenou v tuzemsku a novinkou jsou v případě naší cestovní kanceláře pobyty s lékařským doprovodem, který zajišťujeme," řekl majitel Kovotour plus.

Zástupkyně CK Fischer uvedla, že klienti se zajímají hlavně o bezpečnost dané destinace a až poté o cenu zájezdu. Stále častěji pak žádají ubytování ve čtyř a pětihvězdičkových hotelech s formou stravování all inclusive. „V rámci aktivní dovolené mohou zájemci stále využívat klubové dovolené s animačními programy, které jsou více zaměřeny na sportovní aktivity. Stejně tak je snaha dostat ke sportování na dovolené i děti," dodala Simona Fischerová.