"Tímto symbolickým gestem vyjádřili formu budoucí spolupráce založenou na vzájemné důvěře, férovosti, podpoře a vstřícnosti, a to jak v rámci práce radních, tak směrem k občanům našeho obvodu," informovala tisková mluvčí Gabriela Gödelová.

Počet uvolněných radních se po vzájemné dohodě sníží z dosavadních sedmi na šest. Celkový počet radních, včetně neuvolněných bude jedenáct, a to v poměru 8:3.

Nová radnice, Prokešovo náměstí v Ostravě. Ilustrační foto, 9. ledna 2020.
Stávající koalice v Ostravě pokračuje, dohodu ANO podepsalo i s Piráty

„Přidělené hlasy ve volbách vnímáme jako závazek a projev vůle občanů Jihu. Ačkoli bychom vzhledem k získaným mandátům teoreticky nepotřebovali uzavírat koalici, rozhodli jsme se jednat se všemi případnými partnery, jejichž program rovněž získal podporu voličů. Nakonec jsme našli nejvýraznější programovou shodu se SPOLU a dohodli se na spolupráci,“ uvedl k uzavřené koalici Martin Bednář (ANO).

A bude to právě on, kdo se již potřetí stane starostou nejlidnatějšího městského obvodu Ostrava-Jih a převezme zodpovědnost za resorty právní, veřejné zakázky, vztahy s veřejností a kulturu.

Pozici místostarostky pro bytové a nebytové hospodářství a majetek bude zastávat Markéta Langrová (ANO). Strategický rozvoj, školství a sociální oblast připadnou Radimovi Ivanovi (SPOLU), za investice bude zodpovídat Jiří Stráník (SPOLU). Otakar Šimík (ANO) se stává místostarostou pro dopravu a hospodářskou správu. Martina Vavříková (ANO) se ujme resortu financí.

Radnice Slezské Ostravy, srpen 2022.
Ve Slezské Ostravě vznikla staronová koalice

Posty neuvolněných radních získali za SPOLU Petr Pražák, za ANO pak Jana Hellerová, Vlasta Gazdová, Tomáš Gemela a Jan Vavroš.

„Jsme rádi, že můžeme pokračovat v práci pro městský obvod. Jednání s koaličním partnerem byla konstruktivní a věcná. Jsme rádi, že jsme uzavřeli dohodu na podání ruky. Je to pro nás více než jakákoliv smlouva,“ komentoval Radim Ivan (SPOLU).

K TÉMATU
Ustavující zastupitelstvo pro volební období 2022 – 2026, které odhlasuje přidělení jednotlivých resortů, se uskuteční 20. října 2022 od 13 hodin v zastupitelské místnosti radnice Ostravy-Jihu. Všichni zájemci mohou v den konání zastupitelstva sledovat celé jednání online přenosem na internetu, pořízen bude také videozáznam, umístěný na youtube kanálu Městský obvod Ostrava-Jih.