Nejsevernější části ostravského obvodu Hrabová se podlé jedné z ulic přezdívá Šídlovec. Lidé tady žijí v druhoválečných koloniálních domcích s barevnými fasádami a zelenými dvory. A právě jeden z těchto dvorů se stal jablkem sváru mezi obyvateli a hrabovskou radnicí. V těchto dnech totiž začaly práce na dva roky schválené revitalizaci jednoho z vnitrobloků. To ale některým místním zvedlo mandle, protože součastí projektu je například i parkoviště.

Raději dětské hřiště

„Nechceme za domem parkoviště. Chtěli bychom dětské hřiště, rekreační a oddychovou zónu a zachování zahrádkářské kolonie včetně vyřešení odvodu dešťových vod v lokalitě vnitrobloku. Podle mého soudu se nejedná o strach obyvatel vnitrobloku z věcí nových, ale obavu o nezvratné ztráty toho dobrého," vyjmenovala jedna z obyvatel přilehlých domů Šárka Tomisová. Podle ní byly na radnici doručeny už dvě petice, které podepsala více než stovka Hrabovanů. První petice dorazila do kanceláře starosty už po schválení projektu zastupitelstvem v roce 2012, ta druhá začátkem října.

„První takzvaná petice měla náležitosti připomínkového řízení, o petici tedy nešlo. To, co se ve vnitrobloku děje, je revitalizace, ne budování parkoviště. Ten dvůr byl postaven snad už v roce 1941. Vše zůstane tak, jak je. Upraví se zeleň, zahrádky budou zachovány, žádné stromy se kácet nebudou ani se nebude nic zalévat betonem," řekl Deníku starosta Hrabové Rostislav Naď.

Odborný posudek

Ve vnitrobloku má být také stání pro čtrnáct aut, včetně jednoho pro handicapované. „Už teď parkuje ve dvoře zhruba desítka aut na trávě. Proto jsme přistoupili k tomuto opatření, aby lidé nestáli na zelené ploše," dodal starosta obvodu.

Oprava dvora by měla trvat do prosince letošního roku. Šárka Tomisová navíc vystoupila i na zastupitelstvu města Ostravy, kde se pokusila revitalizaci zastavit. „Bylo mi doporučeno, abychom si nechali zpracovat odborný posudek projektu, takže to teď bude naše priorita," řekla Deníku obyvatelka Hrabové.