Mykologové měli letos velké problémy uspořádat tradiční výstavy. Neměli totiž co návštěvníkům nabídnout. Byli vděční i za přestárlé a jiné exempláře, které by jindy v lesích přecházeli bez povšimnutí. Ale houby stále rostou. A to dokonce přímo v centrech měst.

První dny vánočních trhů v centru Ostravy, Masarykovo náměstí a jeho okolí, prosinec 2020.
Podoba vánočních trhů v Ostravě: kluziště a kolo ano, rozsvícení stromu bez lidí

Například u frekventované Sokolské třídy v Ostravě překvapila chodce hlíva ústřičná rostoucí mezi stromy v úzkém travnatém pruhu, jenž odděluje silnici a chodník. „Tak to jsem ještě fakt neviděl. Přímo u silnice! Trochu houbám rozumím. Myslím, že je to opravdu hlíva ústřičná, tak na pětadevadesát procent. Ale asi bych si ji nevzal. Za prvé si nejsem jistý na sto procent, a za druhé, roste u silnice, takže bude mít v sobě hodně škodlivin,“ řekl jeden z kolemjdoucích.

Lidé si houbařskou raritu fotili, někteří si dokonce při focení neváhali kleknout či lehnout na zem.PotvrzenoŽe jde skutečně o hlívu ústřičnou, Deník ověřil z několika zdrojů. Těmi neoficiálními byly zkušenosti a mobilní aplikace Na houby, která nález jednoznačně označila jako hlívu ústřičnou.

Hejtman Ivo Vondrák při rozhovoru pro Deník.
Výmluvné: Hejtman Ivo Vondrák zveřejnil seznam neočkovaných pacientů s covidem

Deník se přesto obrátil i na odborníky z řad České mykologické společnosti, kterým tento týden zaslal fotografie houby. Jak obratem odpověděl Pavel Svoboda z houbařské poradny České mykologické společnosti, jde opravdu o hlívu ústřičnou. „Ano, je to určitě hlíva ústřičná,“ napsal Pavel Svoboda. V potvrzujícím e-mailu však nechybělo důrazné upozornění, že určování hub jen podle snímků nenahrazuje určení hub jejich předložením v houbařské poradně.Pokud by se milovníci hlívy ústřičné chtěli vydat na Sokolskou třídu, máme jedno upozornění. Dle nás i mykologa jsou již plodnice přezrálé a některé dokonce napadené hnilobou.

„Jsou rozhodně nevhodné ke konzumaci,“ potvrdil Pavel Svoboda z mykologické společnosti. Není však vyloučeno, že se v okolí mohou nacházet i mladší plodnice…