Gabriela L. v domově Slunečnice pracovala. Kauzu odstartovalo její vyjádření v médiích, případem se později začala zabývat policie. Obě obžalované pečovatelky prohlásily, že se jim Gabriela L. mstila, protože neuspěla se snahou změnit zaběhnutý systém práce.

Obě pečovatelky vinu odmítly.
Kauza údajného týrání seniorů v Ostravě: Takto to viděl ředitel Slunečnice

Gabriela L. v pondělí u soudu uvedla, že se obě kolegyně ke klientům chovaly nehezky. Jako příklad uvedla provádění hygieny, které probíhalo při otevřených dveřích. „Byly hnusné. Vy toho člověka obnažíte a manipulujete s ním. Musíte mít ohled k člověku. A ony to dělaly při otevřeným dveřích. Chovaly se k nim hnusně,“ řekla na adresu kolegyň Gabriela L. Jak doplnila, pečovatelky klientům během mytí nadávaly. „Byly klientky, které měly průjem a nemohly za to. Nadávaly jim, že jsou prasata a hovada, bylo to nechutné,“ doplnila Gabriela L.

I při dalších činnostech se prý kolegyně chovaly ke klientům nevhodně, dokonce prý zazněly i nepublikovatelné nadávky: „Byly k nim drsné, vulgární a nepříjemné. Uváděly je do stresů. Služby s nimi byly nepříjemné,“ řekla Gabriela L. s tím, že klienti domova byli ve stresu už ve chvíli, kdy zjistili, že obě obžalované mají službu. „Báli se o něco požádat, protože po nich řvaly,“ vypověděla Gabriela L.

Prezident Miloš Zeman.
Tohle se prezidentu Zemanovi líbit nebude. Ostravský soud kritizuje jeho milost

Jak dále uvedla, kolegyně ji prý obviňovaly, že klienty rozmazluje. Obžalované naopak u soudu argumentovaly tím, že je vedly k samostatnosti. „Máme vést klienty k samostatnosti a soběstačnosti co nejdéle. Trvá to déle, než dělat věci za klienty, jak to chtěla ona,“ zdůraznily. Podle Gabriely L. však vnímavý a citlivý přístup rozhodně není rozmazlování. „Mým cílem je, aby lidé byli celkově spokojení, na těle i na duši,“ prohlásila Gabriela L.

Žaloba

K žalovaným činům mělo docházet od května 2017 do května 2019. Některým seniorkám bylo i více než devadesát let. „Zle s nimi nakládaly tak, že se k nim chovaly agresivně a nepřátelsky. Oslovovaly je těmi nejhrubšími výrazy, křičely na ně, tykaly jim. Při provádění osobní hygieny jim vytýkaly, že smrdí, že je musí přebalovat. Přitom s nimi bezdůvodně a hrubě manipulovaly. Zcela svévolně a bezdůvodně je nutily k rychlé konzumaci jídla,“ uvedla na adresu pečovatelek státní zástupkyně, která v obžalobě popsala situace, u nichž podle ní došlo k porušení zákona.

„Z důvodu opakovaného zvonění ji na lůžku fyzicky napadla tak, že ji rukama uchopila pod krkem a způsobila jí podlitiny. Poté, kdy si rodina na její jednání stěžovala, mstila se jí a byla na ni o to víc nepříjemná a vulgární,“ popsala žalobkyně jeden z údajných činů.

Pečovatelkám hrozí až pět let vězení. Uprostřed jejich obhájkyně.
Soud řeší údajné týrání v ostravském domově, z obžaloby běhá mráz po zádech

„Hrubě ji ponížila tím, že jí na chodbě zařízení stáhla pleny a obvinila ji, že stolicí znečistila WC,“ stojí v dalším bodě obžaloby.

„Podtrhla jí kolečkové křeslo, na které chtěla poškozená usednout, v důsledku čehož upadla na podlahu. Poté odmítala její prosby, aby jí pomohla vstát. Nechala ji plazit se ke křeslu. Volání o pomoc se jen smála. Křičela po ní, aby vstala sama, až poškozené nakonec pomohl vstát jiný člen personálu,“ uvádí obžaloba, ve které jsou zmíněny i další případy.