Kdysi důležitý dopravní uzel pozbyl po útlumu průmyslu na významu. "Bruselská" budova léta chátrá.

Nádraží je na takzvané Polanecké spojce, která spojuje ostravská nádraží Svinov a Kunčice, odkud dále pokračuje na Český Těšín. V prvních desetiletích provozu bylo nádraží významným dopravním uzlem, který denně využívaly tisíce lidí. Ti mířili za prací v těžkém průmyslu. Pro potřeby současné železnice je ale předimenzované a léta chátrá. V roce 2020 byla výpravní budova prohlášena za kulturní památku.

První, poslední a jediný přednosta vítkovické železniční stanice Vladimír Kutý. Manželka si z něj dělá legraci, že si nechal nádraží postavit pro sebe.
Nádraží Vítkovice, před 50 lety pýcha a hrdost. Vladimír byl jediným přednostou

O její budoucí funkci se léta diskutovalo. V plánu bylo například zřízení muzea dopravy, obchodního centra a naposledy také dislokovaného pracoviště Generálního finančního ředitelství. Nyní se projekt připravuje tak, aby mohl zhruba polovinu zrekonstruovaného objektu využívat Úřad práce ČR.

Chátrající budova vítkovického nádraží napříč časem:

Pokladna, čekárna pro cestující a veřejné toalety budou po rekonstrukci budovy umístěné v úrovni prvního nástupiště, jako tomu bývalo v minulosti. Počítá se se zřízením výtahu, nájezdové rampy, ale například i úschovných boxů. Plocha zrekonstruovaného vestibulu bude řešena jako komerční prostor a nabídnuta k pronájmu.

Vítkovické nádraží v Ostravě.
PODÍVEJTE SE: Nádraží Vítkovice, jedna z památek Ostravy. Ostudný stav ale trvá

V administrativním křídle zůstanou zachovány prostory pro technologie a pracovníky řízení provozu.

Aktuálně probíhá zpracování projektové dokumentace pro společné povolení stavby, o jehož vydání plánuje Správa železnic zažádat v letošním roce. Zahájení prací se v současné době předpokládá ve druhé polovině příštího roku, předpokládané celkové investiční náklady stavby podle schváleného záměru projektu činí 404 miliony korun.