Třeba na vlakové nádraží. Na mnoha z nich totiž fungují úschovny kol.

„Vlaková nádraží Českých drah nabízejí nejucelenější systém úschoven zavazadel a jízdních kol v České republice. Ty lze v mnoha stanicích využít například při čekání na plánovaný spoj spojeném s prohlídkou daného místa. Možnost úschovy kol je řešena podle místních podmínek,“ uvedl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.

V Ostravě si zájemci mohou uschovat kolo například na hlavním vlakovém nádraží v Ostravě-Přívoze. „Ano, kolo vám schováme. Stejně jako zavazadla,“ uvedla dotázaná pracovnice nádraží. O tuto službu ale zatím veřejnost velký zájem nemá. Zřejmě proto, že o ní neví. „Úschovny kol fungují v rámci úschovny zavazadel všude tam, kde jsou manuální úschovny,“ dodal Ondrůj. Ve vybraných regionech jsou dokonce některé stanice vybavené speciálními prostory pro úschovu jízdních kol. Na dalších stanicích a zastávkách jsou různé systémy stojanů pro umístění a zajištění jízdního kola. Od neděle 1. dubna začaly na vybraných vlakových nádražích opět fungovat také půjčovny kol Českých drah.

V Moravskoslezském kraji mají vyznavači cyklistiky k dispozici již tři půjčovny kol. Půjčovny se nacházejí v železničních stanicích Frenštát pod Radhoštěm, Ostravice a Jablunkov-Návsí. Stejně jako u ostatních půjčoven jízdních kol si mohou zájemci kolo ve stanici dopředu zarezervovat. Pro zapůjčení potřebují dva platné osobní průkazy, vratnou zálohu tisíc korun, uzavření nájemní smlouvy a zaplacení půjčovného 130 nebo 150 korun. Tyto půjčovny kol jsou vybaveny kvalitními trekkingovými a horskými koly s odborně prováděným servisem.