„Fotit nás ale nebudeš! Nedávno jsme vyhazovali dva s mobily, kteří nerespektovali pravidla,“ říká pár z Poruby, kterému to na opačný konec města, do Antošovic, trvá veřejnou dopravou asi hodinu. Naturistický ráj s názvem Pohoda je pak od zastávky vzdálený přibližně ještě kilometr po štěrkové cestě.

Zákaz vjezdu na soukromý pozemek tu neplatí pouze pro lidi, kteří vyznávají nahotu jako přírodě blízký životní styl. „Anička u brány je taky antošovický inventář,“ obrací se Honza k dámě vybírající od přijíždějících padesátikorunu za vstup a druhou za parkování. Pravidelní hosté mají permanentky.

Stezka Valaška
Nejkrásnější výlet Beskyd: „Himalájský“ chodník, rozhledna i unikátní konstrukce

„Členský průkaz zdražil, už stojí čtyři stovky místo tří, ale máme ho oba, vyplatí se to,“ tvrdí třiašedesátiletý Honza. Jeho o dva roky starší partnerka poznamenává, že s objevením kouzla „bez plavek“, které zbavuje zadní část těla charakteristické bledosti, pro ni ztratila předplacená karta na ostravské bazény význam.

Naturistický kemp Pohoda v Ostravě-Antošovicích. 27. 6. 2022.Naturistický kemp Pohoda v Ostravě-Antošovicích. 27. 6. 2022.Zdroj: Deník/Radek Luksza

„Emil používá řepkový olej,“ představuje Honza dalšího ze stálých návštěvníků, jenž se může pyšnit skutečně kvalitním opálením. Jiný prý dává při opalování přednost oleji olivovému. Svléci oděv u auta, případně hned za závorou naturistického „resortu“, se tu cení mnohem více, než odložení svršků až u vody.

Naturistický kemp Pohoda má více přístupů k vodě, plácek má jak pro karavany (Ljudmila tady žije prakticky celé léto, pěstuje i zeleninu), tak pro stany. Nejživěji je ale u kiosku s občerstvením provozovaného Jirkou. S čepovaným pivem desítkou za pětatřicet korun a novinkou v podobě domácí sekané za pětapadesát korun.

Rozmarné slavnosti řeky Ostravice, 25. června 2022 v Ostravě.
OBRAZEM: V Ostravě spustili na řeku nejnovější tramvaj z dílny Škody Ekova

„Nesedat s holou …!“ upozorňují Honza s Lenkou na opatření, týkající se plastových židlí před stánkem. Je hygienického rázu; všem prý totiž nedojde, že by si pod sebe měli dát ručník či osušku. Na teploměru ukazuje rtuť dvaatřicet stupňů a vysedávající naháči se s postupujícím sluníčkem stahují do stínu.

Naturistický kemp Pohoda v Ostravě-Antošovicích. 27. 6. 2022.Naturistický kemp Pohoda v Ostravě-Antošovicích. 27. 6. 2022.Zdroj: Deník/Radek Luksza

„Výčepy tu byly kdysi i tři,“ rozhlíží se pamětník Honza po posekané louce, na níž lze poslední červnové pondělí napočítat necelou padesátku naturistů. Lenka s úsměvem vzpomíná třeba na číšnici ve svém oblíbeném baru, které při pomyšlení na nahotu u vody a společnost naháčů naskakuje husí kůže. „Koncem července půjdeme alespoň na týden pod stan a budeme tu slavit narozeniny. Tak jako Eva minulý pátek, co všem kupovala pivo,“ prozrazují naturisté z Poruby.

Pohodu na „Antoškách“ vyhledávají lidé jako oni už od sedmdesátých let minulého století, tato lokalita patří mezi naturisty k nejvyhlášenějším v Česku.