„Aktuální stav objektů sice není životu nebezpečný a prozatím nebyly zjištěny poruchy narušující statiku objektů, je ale zřejmé, že není možné dále setrvávat v nečinnosti a neřešení dlouhodobě neuspokojivého stavu těchto budov. To znamená, že z naší strany bude nutné přistoupit k vyklizení objektů,“ stojí v dopise z radnice městského obvodu Ostrava-Jih, který se týkal všech nájemníků v 58 městských bytech v ulici Dr. Šavrdy 3026/13, 3027/15, 3028/17 a 3029/19.

Radnice si v období od 11. prosince 2022 do 11. prosince 2023 nechala zpracovat posudek o stavu budov dvěma na sobě nezávislými metodami. Řešením bobtnající strusky by mohla být rozsáhlá rekonstrukce, která by si vyžádala investici až 80 milionů korun, což se při příjmu z nájemného, které činí 1,6 milionu korun ročně, obvodu nevyplatí.

„Aktuální stav objektů sice prozatím není životu nebezpečný, je ale zřejmé, že nemůžeme dále setrvávat v nečinnosti, ignorovat dlouhodobě se zhoršující stav těchto budov a vystavit tak obyvatele domů situaci, kdy by se museli vystěhovat v podstatě ze dne na den. Nájemcům všech bytů proto byla doručena informace o technickém stavu domů a s ní i možnosti řešení jejich bytové situace,“ uvádí místostarosta Martin Kret.

Nájemníci, kteří se do bytů nastěhovali po 1. lednu 2014, se z bytů musí odstěhovat po konci jejich nájemní smlouvy. Ostatní, kteří v bytech bydlí už více než 10 let, žádné přesné datum k vystěhování nemají. Jednou z nich je i sedmdesátiletá důchodkyně, která zde bydlí sama se svým pejskem.

„Bydlím tady už 22 let a z celé té události jsem v obrovském stresu. Bolí mě z toho žaludek a cítím se velmi špatně po zdravotní stránce. Vyměnila jsem tady třípokojový byt za menší, když mi zemřel manžel, a to okolí tady mám moc ráda,“ svěřila se penzistka, která ale chtěla zůstat v anonymitě. Z nečekaného dopisu z radnice byla v šoku a jak sama několikrát uvedla, má to dopad na její fyzické i psychické zdraví.

Seniorka má smlouvu na dobu neurčitou, tudíž není limitována přesným datem, kdy by se měla odstěhovat. Radnice jí údajně nabídla na výběr jiné městské byty, například v Čujkovově ulici v Ostravě-Zábřehu, kde ale bydlet nechce. „Mám to tady ráda a například v Zábřehu bydlet nechci. Místostarosta nám starším nabídl, ať zvážíme i možnost bydlení v domě s pečovatelskou službou. Tu já ale nepotřebuji, protože funguji bez problémů. Navíc mám pejska a toho mi tam nedovolí. Takže čekám, jaké byty nabídnou dále,“ říká důchodkyně a podotýká, že někteří nájemníci, kteří mají také smlouvu na dobu neurčitou, se stěhovat neplánují.

Na to má radnice ale jasný názor. „Pokud se nájemníci rozhodnou v bytech zůstat, vystavují se riziku, že jim bude v budoucnu nabídnuta horší možnost bydlení, a to například v ubytovně. Radnice se snaží předejít situaci, kdy bude nutné vystěhování na základě rozhodnutí odborníků a v daném období nebude dostatek volných bytů,“ reagovala mluvčí Ostravy-Jihu Bronislava Rudinská Supíková. Obvod nájemníkům představil seznam městských bytů, z nichž si mohou vybrat. V současnosti jsou na webu obvodu k vidění pouze tři adresy bytů, které jsou k dispozici.

Mezi nájemníky, kteří si v nabídce náhradních městských bytů nevybrali, je i Petr Till se svou maminkou. Oba bydlí v bytech v ulici Dr. Šavrdy, ze kterých se v následujícím roce budou muset vystěhovat. „Maminka se musí vystěhovat do konce září 2024 a já do března příštího roku. Oba jsme byli v šoku z toho, když nám dopisy přišly. Navíc z dopisu nejsou jasné nejrůznější podrobnosti. Pouze nám bez nějakého předchozího upozornění přišel dopis, že dům je ve špatném stavu a nájemní smlouvu nám už neprodlouží. Museli jsme tak čekat až na schůzi se statikem a vedením obvodu,“ popsal Petr Till.

Till s matkou mají zároveň levné náklady na bydlení - každý z nich platí i se službami kolem sedmi tisíc korun, což se jim v dalším městském bytě v dnešní době už pravděpodobně nepoštěstí. Proto společně dospěli k názoru, že si najdou společný byt. „Najdeme si třípokojový byt, který nás vyjde do 20 tisíc korun. Kdyby si měla maminka hledat svůj vlastní byt, tak by ho z nízkého důchodu nebyla schopná zaplatit. Proto jsme se rozhodli, že půjdeme do společného bytu,“ uvedl nájemník bytového domu Dr. Šavrdy.

Sám se byl přesvědčit na radnici Ostravy-Jihu, jaké náhradní městské byty nabízí, ale žádný z nich nebyl pro něj zajímavý. „Obec od nás nájemníků dala ruce pryč. Řekli nám, které byty se nás v nabídce obvodu týkají a z těch že si máme vybrat. Tím to skončilo. Přitom tam jsou někteří nájemníci, kteří se kvůli vyšším nájmům bojí, že nebudou mít na bydlení a stěhovat se musí na vlastní náklady,“ dodal Till.

Redakce Deníku u mluvčí obvodu zjišťovala, zda radnice zvažuje například proplacení nákladů na stěhování. „Ne, ale vše je stále v řešení a hledáme způsoby, jak situaci lidem co nejvíce usnadnit a pomoci. Zapojeni jsou jak pracovníci bytového odboru, tak i sociální péče,“ dodala Bronislava Rudinská Supíková.