Počet podezření na nákazu nebezpečným koronavirem v Česku narůstá. Aktuálně možnost nákazy koronavirem ve dvou případech zkoumají už i krajští hygienici v Moravskoslezském kraji a neberou případy na lehkou váhu.

Nezletilá dívka z Opavska, avšak občanka Čínské lidové republiky, před jedenácti dny přiletěla právě z nákazou sužované země. Na Opavsko zavítala na prázdniny za svou babičkou.

Infekční oddělení v Opavě podle zjištění Deníku situaci konzultovalo s ministerstvem zdravotnictví a rodině byla nařízena domácí karanténa. 

K TÉMATU
V Číně na nebezpečný koronavirus zemřelo už přes padesát lidí a mnoho stovek dalších lidí se jím nakazilo.

Výskyt viru potvrdila Francie i Rakousko, několik podezření se objevilo i v České republice. Dva takové případy se objevily v Praze, ani v jednom případě se však výskyt nemoci nepotvrdil. 

Muž, který se vrátil z Číny, navštívil s respiračními obtížemi také nemocnici v Kroměříži. S podezřením na koronavirus byl převezen do nemocnice
v Uherském Hradišti - více zde

Případ první:

Nezletilá dívka z Opavska, avšak občanka Čínské lidové republiky, před jedenácti dny přicestovala právě z nákazou sužované země. Na Opavsko zavítala na prázdniny za svou babičkou. Infekční oddělení v Opavě podle zjištění Deníku situaci konzultovalo s ministerstvem zdravotnictví a rodině byla nařízena domácí karanténa.

Případ druhý:

Dnes v podvečer se příznaky odpovídající koronaviru (vysoká teplota a kašel) projevily také u muže ve věku přes třicet let, který z Číny přicestoval před třemi týdny. Také v jeho případě nyní vzorky zkoumá Státní zdravotní ústav v Praze.

Jaký bude další postup, zda hrozí propuknutí epidemie také u nás a na co si v těchto dnech dát pozor v rozhovoru pro Deník odpověděla ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová:

Může jít o koronavirus stejně jako o běžnou chřipku

Můžete přiblížit aktuálně prověřovaný případ možné nákazy koronavirem v našem regionu?
Dívka přiletěla před jedenácti dny na Opavsko z Číny, je zde na prázdninách u své babičky. V neděli měla příznaky odpovídající koronaviru, tedy vysokou teplotu k 38 stupňům, která po požití paralenu neklesla, a kašel. V pondělí ráno měla teplotu stále stejnou. Je to občanka Čínské lidové republiky, nikoliv Češka (podle informací Deníku je dívka nezletilá, pozn. red.).

Jak jste se o případu dozvěděli?
Rodina kontaktovala infekční oddělení v Opavě, tuto zprávu nám předal tamní primář a po konzultaci s ministerstvem zdravotnictví byla rodině uložena domácí karanténa. Dívce jsme provedli výtěry biologických vzorků z krve a nosohltanu a poslali je do Státního zdravotního ústavu v Praze, kde se vyšetřují. Výsledky by měly být v úterý kolem poledne.

Jaký je postup do doby, než se zjistí, zda jde o nákazu koronavirem, nebo o jiné infekční onemocnění?
Inkubační doba u koronaviru je jeden až čtrnáct dní, a jelikož se pohybovala v Číně a příznaky vesměs odpovídají, je reálné riziko, že jde o koronavirus. Začíná u nás však také chřipková epidemie, takže nelze vyloučit ani běžnou chřipku. Pokud by někdo další z rodiny pocítil příznaky, obrátí se rovněž na infekční oddělení v Opavě. Všichni, kdo s ní byli ve styku, jsou doma v izolaci, nevycházejí ven.

Provádí hygienická stanice v souvislosti s koronavirem nějaká opatření?
Pokud je u někoho diagnostikována cestovatelská anamnéza a objeví se dýchací potíže, vyhledejte lékařskou pomoc – telefonicky oslovte praktika nebo praktika pro děti a dorost, kteří už od nás dostali informaci, co dělat, když se takový případ objeví. Doporučili jsme vylepení informace na dveřích čekárny o tom, že kdo byl v Číně a má tyto symptomy, nemá vstupovat do čekárny, ale má zavolat lékaři telefonicky, aby nebyl ve styku s dalšími lidmi. Rozeslali jsme to všem praktikům, do lázní, lékařským komorám apod.

Jsou nějaká doporučení pro širší veřejnost na Opavsku – a ostatně i jinde?
Doporučení pro běžný život je samozřejmě mytí rukou, při kýchání zakrývání úst a nosu. V takovém případě by se měla nosit rouška. Proč by ji ale někdo nosil jen z prevence, když je zdravý. Nechceme vyvolávat paniku, a rozhodně ne před zjištěním výsledků, které mohou být negativní.