"S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci v Moravskoslezském kraji vyhlásili ředitelé všech nemocničních zařízení zřizovaných Moravskoslezským krajem zákaz návštěv. Tento plošný zákaz již platí, návštěvy v nemocnicích nebudou možné až do odvolání," komentovala aktuální situaci ve čtvrtek 21. října mluvčí MS kraje Nikola Birklenová s tím, že opatření neplatí pro:
- doprovod u porodu,
- zákonný zástupce u dětských pacientů,
- návštěva u pacienta v terminálním stádiu onemocnění.
U těchto výjimek je nutné během návštěv nemocničních zařízení důsledně dodržovat všechna platná epidemiologická opatření.

Plošný zákaz návštěv se od čtvrtku 21. října rozhodla vyhlásit Slezská nemocnice v Opavě, bude však existovat několik výjimek. „Zákaz se nevztahuje na doprovod u porodu, na zákonného zástupce u dětských pacientů a návštěv u pacienta v terminálním stádiu onemocnění,“ přibližuje mluvčí opavské nemocnice Monika Kunčarová.

Lůžek je zatím dostatek

V souvislosti se stoupajícími případy onemocnění covidem jsou mnohé nemocnice v republice nuceny navyšovat pro tyto pacienty počty svých lůžek. Tento problém se Slezské nemocnice zatím netýká i přesto, že Opava patří k nejvíce postiženým městům v republice. Její nemocnice však nemá počty hospitalizovaných pacientů tak hrozivé, aby pro ně musela lůžka navyšovat.

„Současný počet a stav pacientů u nás zvýšenou intenzivní péči nevyžaduje. Po loňských zkušenostech jsme však na zhoršení situace připraveni a případě potřeby můžeme lůžkovou kapacitu na našem infekčním oddělení navýšit. Navíc máme dohodu s okolními nemocnicemi o umísťování pacientů s covidovým onemocněním, která celkovou lůžkovou kapacitu pro tyto pacienty ještě navýší," přibližuje situaci ve Slezské nemocnici její ředitel Karel Siebert.

Zákaz platí také v Krnově

Na zhoršující se epidemiologickou situaci reagovala také krnovská nemocnice. Od 21. 10. až do odvolání platí ve Sdruženém zdravotnickém zařízení SZZ Krnov plošný zákaz návštěv. Zákaz se nevztahuje na doprovod u porodu, zákonné zástupce u dětských pacientů a návštěvu u pacienta v terminálním stádiu onemocnění.

"Cílem zákazu je předejít zavlečení nákazy mezi pacienty i zdravotníky a udržet všechna oddělení, ambulance v běžném provozu. Žádáme všechny pacienty a jejich doprovod, aby měli v budovách nemocnice správně nasazené respirátory a dodržovali doporučená i nařízená hygienická opatření," uvedl mluvčí krnovské nemocnice Jiří Krušina.

Za středu přibylo v Krnově pět nových případů, v úterý to bylo sedm. V rizikové věkové skupině 65+ nepřibyl žádný nově nakažený.Počet nově potvrzených případů za posledních týden dní je 27.

Zákazy platí i na Novojičínsku

Zákaz návštěv pacientů vyhlásily ve středu 20. října nemocnice v Bílovci a v Odrách. Důvodem je nepříznivě vyvíjející se epidemiologická situace, a tudíž i ochrana pacientů. Tisková mluvčí Bílovecké nemocnice Magda Otáhalová upřesnila, že zákaz se netýká návštěv pacientů v terminálním stádiu a po domluvě s primářem či ošetřujícím lékařem za zvýšených hygienických opatření.

„S ohledem na naše pacienty i zaměstnance nemocnice prosíme o respektování tohoto zákazu. Zároveň žádáme, aby také návštěvníci ambulancí omezili pohyb v areálu nemocnice až do doby, než budou návštěvy opět povoleny a připomínáme, že i nadále pro ambulantní pacienty platí povinnost nošení roušek v areálu nemocnice, a to i ve venkovních prostorách,“ uvedla Magda Otáhalová.

Městská nemocnice v Odrách vydala zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, s okamžitou účinností, zatím bez výjimek. „Děkujeme všem, našim pacientů i jejich příbuzným, za respektování tohoto ochranného opatření,“ stojí ve sdělení vedení oderské nemocnice. 

Situace na Třinecku a Karvinsku

Poté, co v pondělí vyhlásila zákaz návštěv Karvinská hornická nemocnice, se k ní ve středu 20. října přidaly všechny zbývající nemocnice v okrese Karviná – tedy Karviná-Ráj, Orlová, Havířov, včetně Bohumínské městské nemocnice a Nemocnice Český Těšín, která spadá pod holding AGEL.

„Naše nemocnice si nemůže opět dovolit uzavřít obory péče a lůžkové stanice zejména pro akutní pacienty a tímto opatřením riziko zavlečení nákazy na oddělení významně omezíme, protože v případě standardního režimu návštěv do nemocnice zavítá denně několik desítek návštěvníků,“ píše se na stránkách krajské nemocnice s poliklinikou v Havířově.

Návštěvy v českotěšínské nemocnici povoluje primářka oddělení ve výjimečných případech za přísných proti epidemiologických opatření.

"Rozhodnutím ředitele Nemocnice Třinec je s ohledem na nepříznivou epidemiologickou situaci, z preventivních důvodů, vyhlášen od 21. října 2021 zákaz návštěv, a to až do odvolání. Prosíme, s ohledem na naše pacienty a také zaměstnance, o dodržování tohoto zákazu," uvedla také mluvčí třinecké nemocnice Irena Sikorová Nožková s tím, že i zde platí výjimky.

Povolená je přítomnost třetí osoby u porodu, návštěvy nezletilých pacientů, návštěvy pacientů s omezenou svéprávností a návštěvy pacientů v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění.

Ostrava

Městská nemocnice Ostrava vyhlásila zákaz návštěv o dva dny dříve od úterý 19. října až do odvolání, a to plošně na všech lůžkových stanicích, v Léčebně dlouhodobě nemocných i v Domě sociálních služeb Městské nemocnice Ostrava.

Zákaz návštěv se ale netýká otců u porodu, pacientů v terminálním stádiu onemocnění a pacientů s omezenou svéprávností. „Návštěvy nezletilých pacientů na oddělení Dětského lékařství a na stanici šestinedělí budou povoleny po dohodě s ošetřujícím personálem,“ upřesnila mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská - VÍCE ZDE.