Místopředsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová sdělila, že odboráři požádali většinu velkých obchodních řetězců, které v Česku působí, aby na Štědrý den zavřely prodejny nejpozději ve 14 hodin.

„Významné řetězce, jako jsou Tesco, Kaufland, Billa, Globus či Penny Market, nám vyšly vstříc. Společnosti Ahold a Interspar se zachovaly opačně,“ uvedla Burianová. Hypermarkety Albert, které provozuje Ahold, budou mít na Štědrý den podle Burianové otevřeno až do 16 hodin a prodejny Interspar do 15 hodin.

Podle mluvčího Aholdu Lukáše Hory prodloužení otevírací doby na Štědrý den až do odpoledních hodin požadují zákazníci řetězce a firmě se tento krok v loňském roce osvědčil. „Umožníme tak zákazníkům nakoupit poslední vánoční dárky a čerstvé potraviny na jejich štědrovečerní stůl,“ uvedl. „Někteří naši zaměstnanci sami projevili zájem o práci během vánočních svátků, za kterou jim náleží příplatek, na který mají nárok dle naší kolektivní smlouvy,“ dodal.

Odboráři obchodníky za dlouhou otevírací dobu na Štědrý den kritizovali už loni. Některé obchodní řetězce jejich požadavkům nakonec ustoupily a prodejny na Štědrý den zavřely dříve než původně plánovaly.

Provozní doba obchodů není v Česku nijak omezena. Zákonodárci z řad ČSSD a KSČM se sice v roce 2005 pokoušeli zakázat noční prodej v supermarketech a prodej o státních svátcích, pro svůj návrh ale nezískali dostatečnou podporu. Provozovatelé obchodních řetězců tehdy namítali, že by kvůli zákazu prodeje o státních svátcích a v noci obchody přišly o zákazníky a musely by propustit část zaměstnanců. Odboráři nyní chtějí se zákonodárci o zákonu, který by omezil otevírací dobu o vánočních svátcích, znovu jednat.