Dočasné oživení Masarykova náměstí, respektive jeho travnaté části, má spočívat v designových kontejnerech – buňkách, kam si Ostravané i návštěvníci města zajdou na jídlo, nakoupit, nebo si v přilehlé relaxační zóně odpočinou a pošlou své ratolesti na hřiště.

„Dnes z takovýchto modulů stojí celé bloky, o kterých ani nevíte, co je tvoří, mnohdy jsou porostlé zelení nebo mají fasádu. Moduly lze uzpůsobit na míru jádru města a jeho významu,“ ubezpečuje investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO), že město na náměstí nechce vpustit „cirkus“.

Ostrava si v průběhu roku nechala vyhotovit ekonomickou studii, zda by se taková zóna v centru města vyplatila, byla přínosná a finančně udržitelná. „Ekonomický model by měl být vyhotoven v horizontu měsíce, pak budeme vědět, zda projekt bude realizován, a případně v jaké variantě – zda menší, nebo větší,“ říká Bajgarová.

ŽIVNOSTNÍCI

Rýsující se budoucnost Masarykova náměstí je mezitím předmětem diskusí živnostníků, kteří v místě rozjeli svůj byznys. „Nemáme nic proti, přiláká to lidi do centra,“ zní z Cukrárny u Babičky. „Podle politiků nevznikne další konkurence, ale budou zde další stánky a gastro? To přeci nedává smysl,“ opáčí provozní Radegastovny Jarmila Vavrušová.

Vizualizace relaxační a gastronomické zóny na „novém“ Masarykově náměstí v Ostravě tvořená z modulárních gastrokontejnerů.

Majitel a provozovatel restaurace Pizza Coloseum Lukáš Chlebovský s obavami z Radegastovny souhlasí a hovoří o kanibalizaci na současných nájemnících.

„V létě, kdy je na náměstí nejvíce lidí, to pevnému gastru vezme tržby ze zahrádek a v zimě to stejně nebude fungovat, bo je zima a na náměstí nejsou lidi,“ říká rázně ostravsky Lukáš Chlebovský, který by takovou zónu plně chápal na Černé louce nebo případně i na Kuřím rynku. „Na centrální náměstí třetího největšího města republiky taková zóna prostě nepasuje!“

POLITICI

Jednotná není ani politická scéna. „Zlatá střední cesta k finální podobě,“ hodnotí vizi radní pro architekturu a veřejný prostor moravskoostravské radnice Lukáš Jansa (Piráti), zatímco opozičnímu zastupiteli Josefu Babkovi (KSČM) se „použití kontejnerů, byť na přechodnou dobu, pro tento prostor, upřímně řečeno, nelíbí“.

ARCHITEKTI

Martin Mlčák, který na svém webu msstavby.cz sleduje proměnu regionu po stavební a architektonické stránce, hovoří o příjemné změně oproti stávajícímu stavu, a zároveň o nutnosti, aby se z dočasné zóny nestala zóna trvalá. „Ježíšmarjá, ať už to tam je! Důležitá je funkce, ne vzhled!“ říká zase David Kotek z Projektstudia, který nedávno sám upoutal podobou nového parkovacího domu u krajského úřadu.

„Rozhodně není cílem zruinovat živnostníky, kteří tam už podnikají,“ podotýká ke svému vlastnímu návrhu architekt Ondřej Vysloužil. Zóna by mohla vzniknout už v příštím roce.

Co o možné nové podobě Masarykova náměstí také zaznělo?

Lukáš Chlebovský, majitel a provozovatel tří ostravských restaurací Pizza Coloseum
„Kdyby to byl nějaký brownfield, a že jich Ostrava má, tak je to v pořádku. Navíc by tam ta instalace mohla být asi podstatně déle, než na prostoru, kde se chystá zástavba. Stánkaři to navíc budou mít za směšný nájem a minimální investice.“

Lukáš Jansa, radní Moravské Ostravy a Přívozu (Piráti)
„Záměrem je vytvořit zónu, kde lidé budou trávit svůj volný čas, naučí se opět chodit do centra města a vezmou za své, že zde jednou bude budova.“

Tomáš Macura, primátor Ostravy (ANO)
„Osobně se mi myšlenka kombinace relaxační a streetfoodové zóny líbí a věřím, že by – vedle dalších projektů – mohla přispět k dalšímu oživení centra.“

Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu (ANO)
„Využití zatravněné plochy jako prostoru pro aktivní odpočinek, tržnici a kulturu vnímám jako správný směr. Vizuální podoba projektu odpovídá moderním trendům. Je to určitě lepší řešení než pasivně vyčkávat na definitivní zástavbu proluky.“

Petra Bernfeldová, bývalá starostka Moravské Ostravy a Přívozu (Ostravak)
„Podle mě je to absolutně finančně neekonomické. Zbytečně se plocha uzavře. Na to, že jednou tam bude zástavba, přeci není nutné dopředu nikoho připravovat.“