Národní zemědělské muzeum, první pobočka jakékoliv celostátní instituce v Ostravě, se tak otevře v polovině července. Stavebně je někdejší hala Veronikárna v Dolních Vítkovicích dokončená a uvnitř původních zdí přeměněná v moderní objekt. 

Nyní finišují práce v interiéru, ty už se ale netýkají stavby samotné, nýbrž příprav na návštěvníky. „Máme zkolaudováno a nyní realizujeme samotné expozice,“ řekl Deníku ředitel pobočky muzea Ivan Berger.

ZAHÁJENÍ STAVBY

Je známo, že největší plánovaná „atrakce“ – velké mlýnské kolo sahající kolem schodiště přes tři podlaží, se z finančních důvodů odkládá. Pro následující roky s ním ale ministerstvo zemědělství nadále počítá.

Má už ostatně na místě několik „součástek“ kola, které zatím zůstanou schované. Kromě přiblížení potravinářské produkce a cesty potravin k lidem se návštěvníci mohou těšit například na traktory, kombajny, pluhy a další stroje a motory.

SPOR O RADEGASTA

U příležitosti otevření muzea, které se podle ředitele pobočky Ivana Bergera nyní plánuje na 20. července, v něm bude k vidění také výstava věnovaná 50 letům pivovaru Radegast v Nošovicích.

Muzeum pro tuto příležitost zažádalo o originál sochy boha Radegasta, která se nachází na frenštátské radnici (druhý originál je v pražské zoo, na Pustevnách je replika, pozn. red.), ohledně čehož se v uplynulých dnech spustila vášnivá diskuze, zda by originál měl být zapůjčen, či nikoliv. 

Modernizace Veronikárny v zemědělské muzeum vyšla zhruba na 123 milionů korun, přičemž 105 milionů pokryly evropské fondy. Ministerstvo zemědělství se už dříve vyjádřilo, že stát touto cestou začíná splácet Ostravě jistý dluh.