Nechráněný sex na dovolené, zdravotní problémy po krátké známosti na hudebním festivalu nebo anonymní dotazy, zda původcem zdravotních problémů může být konkrétní sexuální onemocnění. Takovéto otázky od začátku letošních prázdnin zaznamenávají pracovníci Laboratoře klinické mikrobiologie AGEL téměř každý den.

„Lidé po nás chtějí vyšetření, ptají se, zda mohou přijít rovnou na odběr tak, aby nemuseli ke svému lékaři, zkrátka se buď stydí, nebo se jen chtějí ujistit, zdali se nenakazili,“ říká vedoucí laboratoře Hana Bílková Fránková.

„Aktuálně máme případy potvrzených infekcí způsobených spirochétou Treponema pallidum, což je původce syfilis. Stále se nám objevují nákazy kapavkou, kterou způsobuje jiná bakterie - Neisseria gonorrhoeae. I možná nákaza virem HIV, zdá se, přestala být pro lidi „strašákem“, nebojí se rizikového sexu a nechrání se, mají dojem, že nemusí, když přece existuje účinná léčba,“ konstatuje vedoucí laboratoře.

Ilustrační foto.
Laboratoř AGELLAB provedla už 30 tisíc testů na koronavirus

V laboratoři klinické mikrobiologie dokážou v jednom kroku metodou RT PCR vyšetřit až sedm patogenů, způsobujících pohlavně přenosná onemocnění. Některá z nich se typickými příznaky hlásí už po několika dnech od rizikového styku, některá až v horizontu týdnů od nákazy.

„Najednou umíme vyšetřit přítomnost DNA původců kapavky, chlamydiových infekcí, urogenitální trichomoniázy, ale i infekcí urogenitálními mykoplazmaty a ureaplazmaty“ jmenuje Hana Bílková Fránková.

„Výhodou je, že kromě vyšetření stěrů otestujeme i vzorky moči, některé infekce prokazujeme klasickou kultivací ze stěrů, jiné, například syfilis, průkazem přítomnosti protilátek a antigenů v krvi,“ pokračuje.

Ilustrační foto, zkumavka.
Hygienici: případů syfilidy letos přibývá

K přenosu pohlavní nemoci stačí i jeden nechráněný sex. Na příčkách sexuálně přenosných nemocí vedou chlamydie (Chlamydia trachomatis) a lidské papilomaviry (HPV). Ty se dělí na skupiny nízce rizikových HPV - původců genitálních bradavic a skupiny vysoce rizikových HPV, které jsou asociovány s nádory děložního čípku, ale také například s nádory v oblasti orofaryngu.

„Člověk by měl sledovat výtok, bolesti v podbřišku, pálení při močení. A pokud ví, že měl nechráněný sex s náhodnou osobou, měl by se nechat vyšetřit vždy a bez výjimky,“ apeluje závěrem Hana Bílková Fránková.