V ostravské fakultní nemocnici již měsíc využívají k diagnostice rakoviny prsu u žen mamografický přístroj Mammomat Inspiration společnosti Siemens. Přístroj je vybaven špičkovou technologií i softwarem, který umožňuje odhalit i milimetrové nádory v počatečním stadiu nemoci a zvýšit tak šanci na uzdravení ženy.

Markéty Pernicové, vedoucí lékařky mamodiagnostického pracoviště ostravské fakultní nemocnice, jsme se při příležitosti slavnostního předání mamografu zeptali:

V čem je tento mamograf jiný? Vzhledem se příliš neliší od přístrojů v jiných zařízeních…

Jedná se o běžný mamograf, který je ale doplněný zcela unikátními technologiemi. Jde především o 3D tomosyntézu prsu, kterou máme jako druzí v republice a první na Moravě. Díky ní umíme dobře odhalit i nádory v prsu žen s takzvanou hutnou žlázou, kde klasická mamografie mírně selhávala. Týká se to zejména mladších žen, u nichž se tento typ prsní žlázy vyskytuje. A také asi 40 procent žen v populaci, které ji mají po celý život a není nahrazována tukovou tkání. Je málo přehledná a malé nádory v ní nebyly vždy dobře rozpoznatelné. Tento mamograf je dokáže odhalit již v počátečních stadiích, kdy mají několik milimetrů.

Jaký je přínos pro lékaře?

Nový software umožňuje lékařům rychleji a detailněji snímky vyhodnotit. Každý lékař může v počítači nastavit individuální prohlížení snímku. Díky tomu je diagnostika vysoce precizní a spolehlivá. Jde o takzvaný syngo.Breast Care software, se kterým pracujeme jako první v republice.

Jaký komfort přináší tento přístroj vyšetřovaným ženám?

Mamograf je vybaven systémem optimalizace komprese prsu. Pro každou ženu si přístroj sám nastaví optimální stlačení prsu podle typu a tvaru prsní žlázy. Podle typu prsu je individuálně nastavena i dávka záření. Co nejnižší, zároveň ale tak, aby umožnila co nejkvalitnější zobrazení. Vyšetření je také rychlejší, a proto jsme mohli výrazně zkrátit objednací lhůty na vyšetření. V současnosti na čtrnáct dní.

Nádory jaké velikosti již dokážete odhalit?

To záleží na třech faktorech: na zkušenosti lékaře, na kvalitě přístroje a také na tom, v jakém typu žlázy se nádor nachází. A právě tento mamograf je umí odhalit i v těch denzních, tedy problematických typech žlázy. A to i velikosti několik milimetrů.

Na mamograf chodí ženy až po čtyřicítce. Onemocnět ale mohou i mladší…

Nádory prsů u žen do pětatřiceti let tvoří jen dvě procenta výskytu všech nádorů prsů. Ale ani ony by neměly podceňovat prevenci, protože v těchto případech bývají nádory agresivnější a onemocnění má fatální následky. Už od puberty by si měly ženy vyšetřovat prsa samy a chodit pravidelně na sonografii. Po čtyřicítce pak co dva roky na mamograf. Mezi pětačtyřicátým a pětašedesátým rokem dochází k masivnímu nárůstu výskytu rakoviny prsu u žen. Prevenci by rozhodně neměly podceňovat.