„Sedm tisíc mateřská, z toho pět tisíc půjčka na byt… a ten je totálně neobyvatelný,“ pláče osmatřicetiletá samoživitelka z Provaznické ulice 609. Byt číslo 3 kupuje předloni v prosinci a slyší tehdy mimo jiné na klidnou, bezproblémovou lokalitu. Což platí tak do středy 24. února do třetí hodiny ranní.

„Moc dobře se ví, kdo nade mnou žil! Po baráku chodila kriminálka a vyptávala se, policajti u nás zatýkali co čtrnáct dnů. A nikdo s tím nic nedělal,“ říká Světlana k sousedovi Pavlovi (37). Ten je v domě v podnájmu u své mámy; před události k němu chodívají individua nechávající na chodbě feťácké propriety.

„Naštěstí jsme nebyly tu noc doma, spaly jsme u mých rodičů,“ líčí maminka tříleté Viktorky. V bytě ovšem spí její bratr a podnájemník Michal. Kterému po výbuchu a požáru zůstávají boty, triko, mikina, džíny. Podobně je na tom Světlana s dcerou, odnést si může něco málo, co dokáže vyprat, případně vyčistit.

„Jsem na mašli, drží mne jen ta malá,“ vzlyká Světlana, jíž zůstává nadále povinnost splácet byt. Kompletně zrekonstruovaný s novou elekřinou, jádrem, podhledy kuchyní… kde vznikají obrovské škody. Po mohutné explozi hasiči musí její domácnost dokonce zajistit všude dřevěným pažením, vypadá to na propadlé stropy.

„Stěhovala jsem se tady a těšila, že dcerka začne chodit do školky a já do práce,“ nechává se slyšet samoživitelka. Přístřeší nachází s Viktorkou i bratrem u příbuzných žijících též na sídlišti Hrabůvka. Světlana má příští středu devětatřicáté narozeniny, šťastné je však může udělat v této chvíli snad jen zázrak.

Záběry po výbuchu:

Zásah hasičů po výbuchu v Ostravě-Hrabůvce na ulici Provaznická. | Video: Tomáš Bohumínský

Fotogalerie: Výbuch v Ostravě-Hrabůvce na Provaznické ulici

Záběry z místa výbuchu po zásahu hasičů. | Video: Deník/Lukáš Kaboň

Pomůže veřejnost i obvod
Jana ze sousedství angažující se i při pátrání po ztracené kočičce spouští výzvu na pomoc Světlaně s malou Viktorkou. „Poptáváme zatím alespoň oblečení a jídlo na nejbližší dny,“ upřesňuje. Sbírku chce vyhlašovat prostřednictvím facebookové komunity „Maminky v nouzi & Pomoc srdcem“. Případní dárci ji mohou kontaktovat i na e-mail jana.b1985@seznam.cz.

O osudu Světlany s Viktorkou ví na radnici obvodu Ostrava-Jih a jeho mluvčí Gabriela Gödelová potvrzuje, že se řeší především ubytování samoživitelky s dítětem a domlouvá další pomoc. Vyloučena opět není ani veřejná sbírka.